პროგრამა „გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში“   VET Excellence Award-ის გამარჯვებულია
საქართველო „პროფესიულ განათლებაში განსაკუთრებილი მიღწევისთვის ჯილდოს” (VET Excellence Award) მფლობელია! გამარჯვებული ევროკომისიის მიერ ორგანიზებული „ევროპის პროფესიული უნარების კვირეული 2022“-ის ფარგლებში, ხმის საჯარო მიცემის შედეგად გამოვლინდა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის პროგრამამ „გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში” გამარჯვება ევროპულ ორგანიზაციებს შორის, ევროპის განათლების ფონდის (ETF) კონკურსის მწვანე უნარების კატეგორიაში მოიპოვა.
VET Excellence Award, ევროპის მასშტაბით, საუკეთესო პრაქტიკის წარმოჩენისა და აღიარების მიზნით, აერთიანებს სხვადასხვა კერძო და საჯარო ორგანიზაციას, სკოლასა და პროფესიული განათლების დაწესებულებას, რომლებიც საკუთარ გამოცდილებასა და წარმატებული საქმიანობის ისტორიას სხვადასხვა სფეროში აზიარებენ.
ევროკომისიის ევროპული პროფესიული უნარების კვირეული  16-20 მაისს გაიმართა. მიმდინარე წელს, კვირეულის მთავარი თემა იყო პროფესიული განათლება და მწვანე ეკონომიკაზე გადასვლა ევროკომისიის ვალდებულებების და ევროპის მწვანე შეთანხმების მიზნების გათვალისწინებით.
„გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში“ პროგრამის დანერგვის პროცესი საქართველოში 2021 წლიდან დაიწყო. პედაგოგებისთვის დამხმარე სახელმძღვანელო „გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში“ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრში მომზადდა. სახელმძღვანელო მოიცავს გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლების ისეთ მნიშვნელვან საკითხებს, რომელიც მარტივად ადაპტირებადია დაწყებითი კლასების  (I-VI კლასი) მოსწავლეებისთვის.  პროგრამის ფარგლებში, ახალგაზრდები ბაზისურ ცოდნას იღებენ ისეთ თემებზე, როგორებიცაა მდგრადი განვითარება, ბიომრავალფეროვნების დაცვა, წყლის რესურსების დაცვა, ჰაერის დაცვა დაბინძურებისგან, კლიმატის ცვლილება და ბუნებრივი საფრთხეების შემცირება, ნარჩენების მართვა, მიწის მართვა და გაუდაბნოების წინააღმდეგ ბრძოლა, მდგრადი სოფლის მეურნეობა, სურსათის უვნებლობა და ხარისხი.

The program "Environmental and Agricultural Education in Schools" is the winner of the VET Excellence Award
Georgia is the winner of the "VET Excellence Award" for Outstanding Achievement in Vocational Education! The winner was announced by a public vote as part of European Vocational Skills Week 2022, organized by the European Commission.
The program of the EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia "Environmental and Agricultural Education at School" won the European Skills Contest in the Green Skills category of the European Training Foundation (ETF).
The VET Excellence Award brings together a diverse group of corporate and public organizations, schools, and vocational training institutes from throughout Europe to share their experiences and success stories in a number of disciplines and to promote and honor best practices.
The European Commission's European Professional Skills Week was held from 16-20 May. This year, the main theme of the week was vocational education and the transition to a green economy, in line with the European Commission's commitments and the goals of the European Green Deal.
The process of introducing the program "Environmental and Agricultural Education in Schools" started in Georgia in 2021. A support manual for teachers, "Environmental and Agricultural Education at School," was prepared at the EIEC. The textbook covers important issues in environmental and agrarian education that are easily adapted for primary school students (grades I–VI). Young people learn about topics like sustainable development, biodiversity conservation, water resource protection, air pollution, climate change, natural disaster mitigation, waste management, land management, desertification, sustainable agriculture, and the quality of sustainable agriculture through the program.