პროფესიულ სასწავლებლებში თემაზე „კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობა“ ტრენინგები გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით, ტრენინგები თემაზე „კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობა“ გაიმართა. აღნიშნული ტრენინგების მიზანი პროფესიული პროგრამების განმახორციელებელ ავტორიზებულ სახელმწიფო დაწესებულებებში კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის მოდულის სასწავლო პროცესში დანერგვის ხელშეწყობაა.
სასაწავლო კურსის ფარგლებში, გადამზადდნენ აგრარული მიმართულების ლექტორები, რომლებმაც დეტალური ინფორმაცია მიიღეს კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის როლისა და მნიშვნელობის შესახებ, განიხილეს რეგიონების მიხედვით პრიორიტეტული მიმართულებები.
კლიმატის ცვლილება დიდ გავლენას ახდენს გარემოზე და წარმოქმნის ახალ გამოწვევებს სოფლის მეურნეობაში. კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის მიზანია სოფლის მეურნეობის გარდაქმნა ისეთ სისტემაზე, რომელიც შეარბილებს კლიმატის გავლენას და მოახდენს მასთან ადაპტაციას, უზრუნველყოფს სასურსათო უსაფრთხოებასა და შეამცირებს სათბურის აირების ემისიას.
სოფლის მეურნეობაში თანამედროვე მიდგომების დამკვიდრება მნიშვნელოვანია საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარებისთვის, გარემოზე უარყოფითი ზემოქმედებისა და მექანიზაციაზე ფერმერთა დანახარჯების შესამცირებლად.
ტრენინგი გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) დაფინანსებული პროექტის - „საქართველოში სოფლის მეურნეობასთან დაკავშირებული პროფესიული განათლების და ტრენინგის სისტემის  მოდერნიზება (VET ფაზა 2)”  - ფარგლებში გაიმართა.

Pieces of training on "Climate-Sensitive Agriculture" were held in vocational schools
The EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia organised training on "Climate-Sensitive Agriculture." The purpose of this training is to facilitate the introduction of a climate-sensible agriculture module into the educational process in authorised state institutions implementing professional programs.
As part of the training course, agricultural lecturers were trained, who received detailed information on the role and importance of smart-climate agriculture and discussed priority areas by region.
Climate change is having a major impact on the environment and is creating new challenges for agriculture. The goal of climate-smart agriculture is to transform agriculture into a system that mitigates and adapts to climate impacts, ensures food security, and reduces greenhouse gas emissions.
Establishing modern approaches in agriculture is important for the development of Georgia's agriculture, to reduce its negative impact on the environment, and to reduce farmers' costs of mechanization.
The training was conducted within the framework of a project funded by the United Nations Development Program (UNDP) and the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC)—"Modernization of the Vocational Education and Training System in Georgia (VET Phase 2)".