საინფორმაციო კამპანია “გარემოსდაცვითი დემოკრატია - ადამიანის უფლებები და ვალდებულებები” 2019 წლისათვის დასრულდა
საინფორმაციო კამპანია “გარემოსდაცვითი დემოკრატია - ადამიანის უფლებები და ვალდებულებები” 2019 წლისათვის ქ.თბილისში გამართული ტრენინგებით დასრულდა. ტრენინგებს არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედია სექტორის წარმომადგენლები და სხვადასხვა სამინისტროების თანამშრომლები ესწრებოდნენ. აღნიშნული ტრენინგების ჩატარება მიზნად ისახავდა ორჰუსის კონვენციით ქვეყნის მიერ ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების ხელშეწყობას და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას ადამიანის გარემოსდაცვითი უფლებების შესახებ.
კამპანიის ფარგლებში ტრენინგი “გარემოსდაცვითი დემოკრატია - ადამიანის უფლებები და ვალდებულებები” საქართველოს ყველა მხარეში ჩატარდა. ტრენინგებზე მონაწილეობა საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლებმა მიიღეს და ჯამში 500-მდე საჯარო მოხალე და არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიის წარმომადგნელები გადამზადდნენ.
ორჰუსის კონვენცია, რომლის მხარეც საქართველო 2001 წელს გახდა, ხელმომწერ სახელმწიფოებს ავალდებულებს, უზრუნველჰყონ გარემოსდაცვით საკითხებთან დაკავშირებული ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში საზოგადოების მონაწილეობა და ამ სფეროში მართლმსაჯულებაზე ხელმისაწვდომობა.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი აღნიშნულ საინფორმაციო კამპანიას 2020 წლიდან კვლავ გააგრძელებს და მოსამართლეებს, პროკურორებსა და საზოგადოების სხვა დაინტერესებულ ჯგუფებს გადაამზადებს.

The information campaign ‘’Environmental Democracy- human rights and commitments’’ is over for  2019
The information campaign ‘’Environmental Democracy- human rights and commitments’’ is over for 2019
The information campaign ‘’environmental democracy -human rights and commitments’’ is over for 2019 with training conducted in Tbilisi. Training was attended by the representatives of non-government organisations and media sectors, as well as representatives from several ministries. The training's goal was to raise awareness about environmental human rights and promote the fulfilment of Aarhus Convention responsibilities.
Within the framework of the training "Environmental democracy- human rights and commitments" was conducted throughout Georgia. Training was attended by representatives from all municipalities of Georgia, in total, up to 500 public servants and non-government organisations and media representatives.
The Aarhus Convention, to which Georgia signed in 2001, requires signatory states to provide access to environmental information, public participation in decision-making, and access to justice in this area.
The LEPL EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia will continue this informational campaign from 2020 and will train judges, prosecutors, and other interested groups in society.