მასწავლებელთა გადამზადება ტრენინგის „გარემოსადაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში” ფარგლებში გრძელდება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი, პროგრამის „გარემოსადაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში” ფარგლებში, მასწავლებელთა გადამზადების პროცესს აგრძელებს.
„სკოლებში დაიწყო გარემოსდაცვითი და აგრარული საკითების სწავლება, რაც ხელს შეუწყობს მომავალი თაობების სწორი გარემოსდაცვითი ღირებულებებისა და აგრარული ცნობიერების ჩამოყალიბებას. ტრენინგები ხელს შეუწყობს, ახალგაზრდებმა გაიაზრონ გარემოსდაცვით საკითხებში საკუთარი პასუხისმგებლობა და შეისწავლონ სწორი აგროწარმოების აუცილებელი საკითხები”, - განაცხადა გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა, თამარ ალადაშვილმა.
გადამზადებულ მასწავლებლებს სერტიფიკატები და სახელმძღვანელოები „გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში“ გადაეცემათ.
არემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრმა პედაგოგების გადამზადება 2021 წელს დაიწყო და დაწყებითი საფეხურის 2800 მასწავლებელი უკვე გადაამზადა. პროგრამა ეხმარება პედაგოგებს შესაძლებლობების გაძლიერებაში, ხოლო მოსწავლეებს აძლევს საშუალებას, იცოდნენ, თუ რა არის მდგრადი განვითარება და როგორ შეუწყონ ხელი მდგრადი განვითარების პროცესს, როგორ მოიხმარონ გონივრულად ბუნებრივი რესურსები, როგორ დაიცვან ბიომრავალფეროვნება, რა შეუძლიათ გააკეთონ ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის დასაცავად და წყლის რესურსების მდგრადი მოხმარებისთვის, გაეცნონ კლიმატის ცვლილების საკითხებს; იცოდნენ, როგორ მოიქცნენ ბუნებრივი საფრთხეების დროს, როგორ შეამცირონ ნარჩენები სწორი ქცევით; გაიაზრონ, რატომ არის მნიშვნელოვანი მიწის რესურსების დაცვა, რა კავშირშია მიწის რესურსები სოფლის მეურნეობასთან და რას ნიშნავს სურსათის უვნებლობა.
აღნიშნული ტრენინგები განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ აღიარებულია და შეტანილია მასწავლებელთა სავალდებულო ტრენინგების სიაში.

The training "Environmental and Agricultural Education in Schools" continues to train teachers
The EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia continues the process of teacher training within the framework of the program "Environmental and Agricultural Education in School."
Future generations will be better able to develop the proper environmental values and agrarian awareness thanks to the beginnings of environmental and agricultural education in schools. According to Tamar Aladashvili, head of the EIEC "the training will assist young people to realise their duties on environmental concerns and grasp the necessary aspects of proper agriculture.
Trained teachers will be awarded certificates and textbooks on "Environmental and Agrarian Education at School".
2,800 primary school teachers have been trained by the EIEC since the program's inception in 2021. The program supports the development of educators' skills while empowering students to understand sustainable development, how to contribute to it, how to use natural resources wisely, how to preserve biodiversity, what they can do to protect the quality of the air they breathe, and how to use water resources sustainably. Climate change challenges recognized how to act in the face of natural disasters, how to limit waste by acting in the proper ways, and understood the significance of protecting land resources for agriculture and understanding what food safety meant.
These pieces of training are recognized by the Ministry of Education and Science and are included in the list of mandatory teacher training.