ეკოლიდერთა სკოლაში გასვლითი ტური მოეწყო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით, „ეკოლიდერთა სკოლის” მოსწავლეები ღვინის ეროვნულ სააგენტოსა და გარემოს ეროვნული სააგენტოს ლაბორატორიას ესტუმრნენ.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მუზეუმში მოსწავლეებმა მეღვინეობასთან დაკავშირებული არქეოლოგიური ექსპონატები, საღვინე ჭურჭელი და ენოთეკა დაათვალიერეს. გარემოს ეროვნული სააგენტოს ატმოსფერული ჰაერის, წყლისა და ნიადაგის ანალიზის ლაბორატორიაში, მოსწავლეებმა ინფორმაცია მიიღეს ჩამდინარე და ზედაპირული წყლის ჰიდროქიმიური ანალიზების, ძირითადი იონების განსაზღვრის, ბიოგენური ელემენტებისა და მძიმე ლითონების შესახებ. ასევე, გაეცნენ ატმოსფერულ ჰაერში აზბესტის განსაზღვრის მეთოდებს. გასვლითი ტურის ფარგლებში, ბიომრავალფეროვნების შესახებ ცოდნის ამაღლების მიზნით, მოსწავლეები დიღმის ჭალებში, თბილისის ახალ ზოოპარკში და ალგეთის ეროვნულ პარკში იმყოფებოდნენ. ალგეთის ეროვნულ პარკში ეკოლიდერები დაცული ტერიტორიების მნიშვნელობას, იშვიათ და გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფ სახეობებს გაეცნენ.
ნარჩენების გადამუშავების საკითხების გაცნობის მიზნით, ეკოლიდერები საწარმო შპს „პოლივიმს“ ესტუმრნენ და პლასტმასის ბოთლების გადამუშავების პროცესს ადგილზე გაეცნენ. „ეკოლიდერთა სკოლა” გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ შემუშავებული სასწავლო პროგრამაა, რომლის მიზანი ახალგაზრდა თაობისათვის გარემოსდაცვითი საკითხების სწავლება და ამ მიმართულებით მათი ცნობიერების ამაღლებაა. ორი თვის განმავლობაში, მოსწავლეებს ლექციებს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის წარმომადგენლები და მოწვეული სპეციალისტები უტარებდნენ. IX-XII კლასის მოსწავლეებმა, სასწავლო პროგრამის ფარგლებში, შეისწავლეს სად და როდის ჩამოყალიბდა გარემოსდაცვითი მოძრაობა, გაეცნენ ადამიანის ეკოლოგიურ უფლებებს, ნარჩენების მართვის მნიშვნელობას და არსებულ საუკეთესო პრაქტიკას, ბიომრავალფეროვნებისა და დაცული ტერიტორიების მნიშვნელობას, კლიმატის ცვლილების გავლენას და გარემოსდაცვითი განათლებისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის როლს გარემოს დაცვაში.

An exit tour was organised at the school of eco-leaders
Organised by the EIEC of the Ministry of Environment and Agriculture, the students of "Ecoleader School" visited the laboratories of the National Wine Agency and the National Environment Agency.
In the museum of the National Wine Agency, students visited the archaeological exhibits related to winemaking, wine vessels, and the wine library. In the laboratory of ambient air, water, and soil analysis of the National Environment Agency, the students received information about hydrochemical analyses of wastewater and surface water, determination of basic ions, biogenic elements, and heavy metals. They also learned about the methods of asbestos determination in ambient air. As part of the field trip, in order to increase knowledge about biodiversity, the students were in the Digomi meadows, Tbilisi New Zoo, and Algeti National Park. In Algeti National Park, eco leaders learned about the importance of protected areas and about rare and endangered species.
In order to get information about the topic of waste recycling, eco leaders visited the "Polyvim" LLC enterprise and got acquainted with the plastic bottle recycling process on site. The "School of Ecoleaders" is a training programme developed by the EIEC, the purpose of which is to teach environmental issues to the younger generation and raise awareness in this direction. For two months, students were given lectures by representatives of the EIEC and invited specialists. IX-XII grade students, as part of the curriculum, studied where and when the environmental movement was formed; learned about human ecological rights; the importance of waste management and existing best practices; the importance of biodiversity and protected areas; the impact of climate change; and the role of environmental education and public relations in environmental protection.