,,გარემოზე ზემოქმედების შეფასების სახელმძღვანელო საქართველოს ჰიდროენერგეტიკის სექტორისათვის” პროექტის თაობაზე
ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით, მიმდინარეობს პროექტი „ევროკავშირი გარემოსთვის” (EU4Environment), რომელიც მიზნად ისახავს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ექვსი ქვეყნის (სომხეთი, აზერბაიჯანის რესპუბლიკა, ბელარუსის რესპუბლიკა, საქართველო, მოლდოვის რესპუბლიკა, უკრაინა) დახმარებას მწვანე ეკონომიკის განვითარების, ბუნებრივი რესურსების რაციონალური გამოყენების, გარემოზე უარყოფითი ზემოქმედებისა და გარემოსდაცვითი რისკების შემცირების საკითხებში.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, გარემოზე ზემოქმედების შეფასებისა და სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების ინსტრუმენტების ეფექტიანი იმპლემენტაციის მიზნით, 2018 წელს სამინისტროს მიერ განისაზღვრა პრიორიტეტული მიმართულებები, მათ შორის ჰიდროელექტროსადგურების პროექტების გარემოზე ზემოქმედების შეფასების სექტორული სახელმძღვანელოს შემუშავება. აღნიშნული სახელმძღვანელო დაეხმარება საქმიანობის განმახორციელებლებს, დამგეგმავ ორგანოებს და საკონსულტაციო კომპანიებს დოკუმენტაციის მომზადებაში, დაინტერესებულ საზოგადოებას - პროცედურების შესახებ ინფორმაციის, ხოლო სააგენტოს - გადაწყვეტილების მიღების პროცესში.
აღნიშნული სახელმძღვანელოს პროექტთან დაკავშირებით წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ წარუდგინოთ სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2022 წლის 14 აგვისტოს ჩათვლით, ელ. ფოსტის მისამართზე: eia@mepa.gov.ge

"Environmental impact assessment guide for the hydropower sector of Georgia" regarding the project
With the financial support of the European Union, the project "European Union for the Environment" (EU4Environment) is underway. The project's aim is to help the six countries of the Eastern Partnership (Armenia, the Republic of Azerbaijan, the Republic of Belarus, Georgia, the Republic of Moldova, and Ukraine) with the development of a green economy, the rational use of natural resources, the negative impact on the environment, and matters of reducing environmental risks.
For the purpose of effective implementation of environmental impact assessment and strategic environmental assessment tools, priority directions were determined by the Ministry in 2018, including the development of a sectoral manual for environmental impact assessment of hydroelectric power plant projects. The mentioned manual will help the implementers of activities, planning bodies, and consulting companies in the preparation of documentation; the interested public—in receiving information about the procedures, and the agency—in the decision-making process.
Please send your written comments and opinions regarding the draught of the mentioned manual to the National Agency for the Environment of the State Environmental Protection Agency by August 14, 2022. To the mail address: eia@mepa.gov.ge