მწვანე ბანაკში ,,კლიმატის ელჩები" სწავლა დაიწყო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით მწვანე ბანაკში ,,კლიმატის ელჩები" სწავლა დაიწყო.
მწვანე ბანაკი გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა თამარ ალადაშვილმა გახსნა.
„ბანაკის მიზანია ახალგაზრდების გარემოსდაცვით აქტივობებში ჩართვის ხელშეწყობა და კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირების შესახებ მათი ცნობიერების ამაღლება. ასევე, გარემოსდაცვითი პროფესიების პოპულარიზაცია, იმისათვის რომ ხელი შევუწყოთ და დავაინტერესოთ მოსწავლეები სწავლა გააგრძელონ ამ მიმართულებით და მონაწილეობა მიიღონ გარემოსდაცვით აქტივობებში“,- განაცხადა თამარ ალადაშვილმა.
ბანაკში მონაწილეობისათვის კონკურსის საფუძველზე შეირჩა 32 ახალგაზრდა მთელი ქვეყნის მასშტაბით. მათი საშუალო ასაკია 16 წელი.
ბანაკი ახალგაზრდებს შესაძლებლობას მისცემს, აიმაღლონ ცნობიერება გარემოსდაცვით თემებზე და მისი დასრულების შემდეგ განახორციელონ პროექტები ადგილობრივ დონეზე. ბანაკის პროგრამა მოიცავს მნიშვნელოვან გარემოსდაცვით საკითხებს, როგორიცაა ტყის რესურსების მართვა, ბიომრავალფეროვნება, ატმოსფერული ჰაერის ხარისხი საქართველოში, კლიმატის ცვლილება და კატასტროფების რისკის შემცირება, თემზე დაფუძნებული კატასტროფების რისკის მართვა, საქართველოსთვის დამახასიათებელი გეოლოგიური საფრთხეები, ჰიდრომეტეოროლოგიის დეპარტამენტის მნიშვნელობა და როლი საქართველოში. მონაწილეები დარგის სპეციალისტებთან ერთად იმუშავებენ მათთვის საინტერესო გარემოსდაცვით თემებზე და ჩაერთვებიან გუნდურ აქტივობებში.
მწვანე ბანაკი ,,კლიმატის ელჩები" გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ფართომასშტაბიანი ინიციატივის ,,კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში" ფარგლებში ტარდება, რომელიც საქართველოს მოსახლეობის კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფებისგან დაცვას ემსახურება და კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), საქართველოს, შვედეთისა და შვეიცარიის მთავრობების მხარდაჭერით ხორციელდება.

The study has begun in the green camp of ''climate ambassadors''
"Climate Ambassadors" studies started in the green camp organised by the EIEC under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
Director of the EIEC Tamar Aladashvili launched the green camp.
“The camp's purpose is to encourage young people to get involved in environmental activities and to increase their awareness of how to reduce the risk of climate-driven disasters. It also promotes environmental professions to catch students' interest in continuing their studies in this field and getting involved in environmental activities.said tamar Aladashvili.
32 young people from throughout the country were chosen to attend the camp based on the contest. They are 16 years old on average.
The camp will give the youth an opportunity to raise awareness on environmental topics and implement projects at the local level after its completion.The camp program covers important environmental topics such as forest resource management, biodiversity, ambient air quality in Georgia, climate change and disaster risk reduction, community-based disaster risk management, geological hazards specific to Georgia, and the importance and role of the Department of Hydrometeorology in Georgia. Participants will work with industry specialists on environmental topics of interest to them and engage in team activities.
The Green Camp "Climate Ambassadors" is organised by the EIEC under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, within the large-scale initiative of the United Nations Development Program (UNDP) "Reducing the Risk of Climate-Driven Disasters in Georgia," which serves to protect the population of Georgia from disasters, and it is supported by the Green Climate Fund (GCF), the governments of Georgia, Sweden, and Switzerland.