პროფესიული მომზადება/გადამზადების პროგრამები
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის პროფესიული მომზადება/გადამზადების სამმა პროგრამამ - “ტყის ინვენტარიზაცია და ტაქსაცია”, “გარემოსდაცვითი მმართველი” და “სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობის კლიმატგონივრული დაგეგმვა” - განხორციელების უფლება მოიპოვა.
ცენტრმა აღნიშნული პროგრამების განხორციელების უფლება, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის პროფესიული მომზადების/პროფესიული გადამზადების პროგრამის განხორციელების უფლების მიმნიჭებელი საბჭოს გადაწყვეტილების შედეგად მიიღო.
პროფესიული გადამზადების პროგრამის „ტყის ტაქსაცია და ინვენტარიზაცია“ მიზანია ტყის ტაქსაციის სპეციალისტების (მეტყევე-ტაქსატორი) მომზადება, რომლებიც შეძლებენ ტყის ინვენტარიზაციის საველე სამუშაოების განხორციელებას. გარემოსდაცვითი მმართველის კურსის მიზანი ნარჩენების მართვის კოდექსით  დაკისრებული მოთხოვნების შესაბამისად,  გარემოსდაცვითი მმართველების  კადრის მომზადებაა. პროგრამის “სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობის კლიმატგონივრული დაგეგმვა”  მიზანია, მისი გავლის შემდეგ მონაწილემ შეძლოს აგრო-ეკოლოგიური ზონების ძირითადი მახასიათებლების განსაზღვრით, ნიადაგურ-კლიმატური პირობებისა და კლიმატის ცვლილების გათვალისწინებით, შერჩეული სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობის პრიორიტეტული მიმართულებებისთვის კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობისა და მდგრადი სასოფლო-სამეურნეო პრაქტიკის დანერგვის ხელშეწყობა.
კურსების წარმატებით დასრულების შემდეგ მონაწილეებს სახელმწიფოს მიერ აღიარებული სერტიფიკატები გადაეცემათ.

The vocational training and retraining programs
Three vocational training and retraining programs of the EIEC under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia- ‘’forest inventory and taxation’’  ‘’Environmental Manager’’ ‘’Climate Smart Planning of Agricultural Activities’’  received the right to be implemented.
The Entitlement Board granted the Council of the Ministry of Education and Science and the National Center for the Development of Education Quality, the right to adopt the center to implement these programs. The purpose of the vocational training program ‘’Forest Taxation and Inventory’’  is to train forest appraisers   ( forester-appraiser) who will be able to carry out forest inventory fieldwork.
The purpose of the environmental manager course is to prepare personnel as environmental managers in accordance with the requirements imposed by the waste management code. The program's aim is"climate-smart planning of agricultural activities.  " After completion of the program, the participants will be able to introduce climate-smart agriculture and sustainable agricultural practices to the priority areas of selected agricultural activities by determining the main characteristics of agro ecological zones, taking into account soil-climatic conditions and climate change promotion.
After the successful completion, the participants will be awarded certificates recognized by the state.