კონკურსი ,,მწვანე ჯილდოს’’ მეორე ეტაპი ქუთაისში გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით საბავშვო ბაღების აღმზრდელ-პედაგოგებისა და მეთოდისტებისათვის კონკურსი ,,მწვანე ჯილდო’’ იმართება.
კონკურსი ,,მწვანე ჯილდო’’, რომელსაც გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი წელს უკვე მეორედ ატარებს, მიზანად ისახავს სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლების ხელშეწყობას და იმ აღმზრდელებისა და მეთოდისტების წახალისებას, რომლებიც სწავლებაში აქტიურად იყენებენ “სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლების” სახელმძღვანელოს და ზრუნავენ ბავშვებისათვის გარემოსდაცვითი საკითხების სწავლებაზე. აღნიშნული სახელმძღვანელო გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრმა 2016 წელს, სასკოლო მზაობის პროგრამის ფარგლებში შეიმუშავა და ის უკვე წარმატებით დაინერგა საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტის სკოლამდელი-აღზრდის დაწესებულებებში.
2018 წლის ,,მწვანე ჯილდოსაგან’’ განსხვავებით, რომელშიც მხოლოდ თბილისის საბავშვო ბაღების წარმომადგენლები იღებდნენ მონაწილეობას, 2019 წელს კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეეძლოთ აღმზრდელ-პედაგოგებსა და მეთოდისტებს საქართველოს ყველა რეგიონის სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებებიდან.
კონკურსი ,,მწვანე ჯილდო’’ ორ ეტაპად იმართება. პირველ ეტაპზე მოხდა კანდიდატების შერჩევა მათ მიერ გამოგზავნილი განცხადებების საფუძველზე, ხოლო კონკურსის მეორე ეტაპის ერთი ნაწილი ჩატარდა ქალაქ ქუთაისში, სადაც მონაწილეებმა დასავლეთის რეგიონებიდან წარმოადგინეს მათ მიერ განხორციელებული აქტივობები.
კონკურსის გამარჯვებულები საზეიმო ღონისძიებაზე გამოვლინდებიან, სადაც მათ სპეციალური პრიზები, ხოლო ფინალში გადასულ ყველა მონაწილეს სერტიფიკატები და სამახსოვრო საჩუქრები გადაეცემათ

The second stage of the "Green Award" contest was held in Kutaisi
The Green Award contest for kindergarten teachers and methodologists is organised by the LEPL EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
Now in its second year, the EIEC's Green Award contest aims to promote preschool education and assist educators and practitioners who are actively using the textbook "preschool environmental education" and caring for children to learn about environmental issues. The EIEC established the abovementioned handbook in 2016 as part of the school preparation effort, and it has since been successfully implemented in all Georgia municipalities' pre-school institutions.
Unlike the 2018 "Green Award," which was limited to representatives from Tbilisi kindergartens, at this time, educators and Methodists from pre-school institutions from around Georgia were invited to participate in 2019.
"Green Award" is a two-stage contest. The applicants were chosen in the first round based on their applications, and a part of the second round was held in Kutaisi, when participants from the western areas presented their activities.
The contest winners will be announced in a formal event, where they will receive unique awards, and all finalist contestants will get certificates and souvenirs.