კონკურსი სკოლებისთვის  - "ისწავლე უსაფრთხო გარემოში"
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის აცხადებს საგრანტო კონკურსს - ,,ისწავლე უსაფრთხო გარემოში”.
კონკურსი ცხადდება პროგრამის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ ფარგლებში, რომელიც დაფინანსებულია საქართველოს მთავრობის, კლიმატის მწვანე ფონდის, შვედეთისა და შვეიცარიის მთავრობების მიერ და ხორციელდება გაეროს განვითარების პროგრამის მხარდაჭერით (UNDP). კონკურსის მიზანია ადგილობრივ დონეზე კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული ბუნებრივი საფრთხეების ზემოქმედების შემცირების ხელშეწყობა, ბუნებრივი საფრთხით გამოწვეული კატასტროფების შესახებ ცოდნისა და ცნობიერების ამაღლება და თემის მედეგობის გაძლიერება დაინტერესებული მხარეების მაქსიმალური ჩართულობით. კონკურსი ტარდება პროგრამის ფარგლებში - ,,კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფის რისკის შემცირება საქართველოში“, რომელიც ამ ეტაპზე ხორციელდება 10 მოწყვლად მუნიციპალიტში.
კონკურსის წესები:
* კონკურსში მონაწილეობა შეუძლია პროგრამის 10 სამიზნე მუნიციპალიტეტში არსებულ (გორი, თელავი, ლაგოდეხი, ახმეტა, სიღნაღი, სამტრედია, აბაშა, ხობი, სენაკი, ქობულეთი) სკოლას. წარმოდგენილი პროექტი დაკავშირებული უნდა იყოს პროგრამით გათვალისწინებული 7 ბუნებრივი საფრთხიდან (წყალდიდობა, სეტყვა, ღვარცოფი, მეწყერი, გვალვა, ძლიერი ქარი, ზვავი) ერთ-ერთთან, რომელიც გამოწვევას წარმოადგენს როგორც მუნიციპალიტეტისათვის, ისე თემისთვის.
* კონკურსის ფარგლებში მონაწილე ზოგადასაგანმანათლებლო დაწესებულებამ უნდა წარმოადგინოს საპროექტო წინადადება, რომლის განხორციელების შედეგადაც უზრუნველყოფს სკოლის მედეგობის გაძლიერებას ბუნებრივი საფრთხეებით გამოწვეულ კატასტროფებთან მიმართებით და უნდა უზრუნველყოფდეს ადგილობრივი თემის ჩართულობას.
* საპროექტო წინადადება უნდა მოიცავდეს იმ აქტივობას/აქტივობებს, რომელიც განხორციელდება კონკურსით გათვალისწინებული ჯილდოს თანხობრივი ოდენობით (ბიუჯეტი ასევე უნდა ასახავდეს იმ აქტივობებს, რომლებიც ფულად რესურსს არ საჭიროებს). პროექტის ატივობების განხორციელების ვადა არ უნდა აღემატებოდეს 1 წელს.
პროექტის შეფასების კრიტერიუმები:
• პროექტი ითვალისწინებს სასკოლო საზოგადოებისთვისა და ადგილობრივი მოსახლეობისთვის ბუნებრივი საფრთხეებით გამოწვეული კატასტროფ(ებ)ის შესახებ განათლების ხელშეწყობისა და ცნობიერების ამაღლების კომპონენტს; (20%)
•  პროექტი ითვალისწინებს დაინტერესებულ მხარეებს შორის კავშირებს (მაგ. სკოლებსა და თვითმმართველობას შორის, სკოლებსა და თემზე დაფუძნებულ ორგანიზაციებს შორის); (20%)
• წარმოდგენილი პროექტი უკავშირდება პროგრამით გათვალისწინებული 7 ბუნებრივი საფრთხიდან მუნიციპალიტეტისთვის პრობლემურ მინიმუმ ერთ გამოწვევას; (15%)
•  პროექტში ასახულია კატასტროფის რისკის მართვის მზაობის კომპონენტი; (15%)
• პროექტში იკვეთება კავშირები კატასტროფის რისკის მართვის ფაზებს შორის; (მაგალითად, თუ მზაობის ფაზა ითვალისწინებს გარკვეული ტექნიკური აღჭურვილობის შეძენას, აუცილებელია გაიწეროს მისი გამოყენებისა და სწავლების კომპონენტიც, შესაბამისად რეაგირების ფაზაში სამიზნე ჯგუფს ექნება აღჭურვილობა და ეცოდინება მისი გამოყენება) (10%)
• პროექტი ითვალისწინებს დაინტერესებული მხარეების ჩართულობას, მათ შორის სულ მცირე ერთ-ერთი მოწყვლადი ჯგუფის (ბავშვები, ხანდაზმულები, ქალები, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირები, ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენლები, იძულებით გადაადგილებული პირები) (5%)
•  პროექტი მოიცავს გრძელვადიან და მოკლევადიან აქტივობებს; (5%)
•  პროექტი ასახავს გენდერულ საკითხებს და ხელს უწყობს გენდერულ თანასწორობას; (5%)
• პროექტი მოიცავს მოწყვლადობის კომპონენტს და ასახავს კონკრეტული მოწყვლადი ჯგუფების საჭიროებებს (ბავშვები, ხანდაზმულები, ქალები, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირები, ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენლები, იძულებით გადაადგილებული პირები) კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების კონტექსტში (5%)
ორივე ეტაპის შედეგების მიხედვით სპეციალური კომისია გამოავლენს 2 ფინალისტს. გამარჯვებულ სკოლას გადაეცემა 1200 აშშ დოლარი, ხოლო მეორე ადგილზე გასულ სკოლას 800 აშშ დოლარი.
საპროექტო განაცხადი წარმოდგენილი უნდა იქნას სკოლის დირექტორის მიერ.
კონკურსში მონაწილეობისათვის, გთხოვთ, ელექტრონულად შეავსოთ განაცხადის ფორმა (WORD-ის ფორმატში).
საკონკურსო პროექტების გამოგზავნა შესაძლებელია შემდეგ ელ. ფოსტაზე: info@eiec.gov.ge
მონაწილეებმა 2022 წლის 25 ოქტომბრამდე უნდა წარმოადგინონ საპროექტო განაცხადის სამუშაო ვერსია, რაც გულისხმობს პრობლემის აღწერას, პროექტის მიზნებსა და შედეგებს.
განაცხადების მიღების ბოლო ვადაა 2022 წლის 21 ნოემბერი.
დამატებითი ინფორმაციისათვის  გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განატლების ცენტრის მხირდან საკონტაქტო პირია პროექტის კოორდინატორი თამარ შერვაშიძე (ელ.ფოსტა: tamar.shervashidze@eiec.gov.ge, მობ: 595958825
დეტალური ინფორმაცია პროგრამის შესახებ, განაცხადის ფორმა და სხვა საჭირო ინფორმაცია იხილეთ თანდართულ ფაილებში.

Contest for schools - ‘’learn in a safe environment’’
The contest is announced within the program of  ‘’reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia’’, financed by the Government of Georgia, the Green Climate Fund and the governments of Sweden and Switzerland and implemented with the support of the United Nations Development Program ( UNDP). The contest's aim is to reduce the impact of natural hazards on the environment  caused by climate change at the local level,increase the awareness and knowledge of natural hazard disasters and strengthen community resilience with the maximum involvement of stakeholders. The contest is held within the program ‘’Reducing the Risk of Climate-Driven Disasters in Georgia’’ that is currently being implemented in 10 vulnerable municipalities.
The contest rules:
* The contest is open to schools from 10 targeted municipalities (Gori, Telavi, Lagodekhi, Akhmeta, Sighnaghi, Samtredia, Abasha, Khobi, Senak, Kobuleti)  The submitted project must be related to one of the 7 natural hazards provided by the program (flood, hail, mudslide, landslide, drought, strong wind, avalanche)that is a challenge for both the municipality and the community.
* Within the framework of the contest, public educational institutions taking part in the contest must present a project proposal that, after program implementation, will ensure the strengthening of the school's resilience in relation to disasters caused by natural hazards and must ensure the local community's involvement.
* The project proposal must include the activity/activities that will be implemented with the monetary amount of the award provided by the contest(the budget must also reflect those activities that do not require financial resources). The term of implementation of project activities should not exceed 1 year.
Project evaluation criteria:
• The project includes a component of promoting education and raising awareness about natural hazards and disasters for the school community and the local population (20%).
• The project provides linkages between stakeholders (e.g., between schools and municipalities, or between schools and community-based organizations); (20%)
• Out of the seven natural disasters specified in the program, the submitted project is related to at least one challenge for the municipality; (15%)
• The project outlines the disaster risk management preparedness component (15%).
• The project explains how the stages of disaster risk management are related to one another; (for example, if the readiness stage involves the purchase of certain technical equipment, it is necessary to include the component of its use and training, so that in the response moment the target group will have the equipment and know how to use it.) (10%)
•  The project considers the involvement of stakeholders, including at least one of the vulnerable groups (children, the elderly, women, persons with disabilities, representatives of ethnic minorities, and internally displaced persons) (5%).
•  The project includes long-term and short-term activities; (5%)
• The project promotes gender equality and addresses gender-related issues; (5%)
• The project includes a vulnerability component and addresses the needs of specific vulnerable groups (children, the elderly, women, persons with disabilities, ethnic minorities, and internally displaced persons) in the context of climate-driven disasters in Georgia.
Stage 1 - selecting applications
Stage 2 -the presentation of a project proposal
A special commission will select two finalists according to the results of both stages. The winning school will receive $1,200, and the runner-up will receive $800.
The project application must be submitted by the school principal.
In order to take part in the contest, please fill out the application form electronically (in WORD format).
Contest projects can be sent to the following e-mail address: Contact us at info@eiec.gov.ge.
By October 25, 2022, participants must submit a project application working version that  includes a description of the problem, project goals, and results.
The deadline for applications is November 21, 2022.
The additional information you can receive regarding the EIEC is from Tamar Shervashidze, project coordinator (e-mail: tamar.shervashidze@eiec.gov.ge, mobile: 595958825).
Detailed information about the program, application form, and other necessary information can be found in the attached files.