„ნიკო კეცხოველის სასკოლო პრემია 2022“ - ის გამარჯვებულები გამოვლინდნენ
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა ნიკო კეცხოველის სასკოლო პრემიის ფინალური შეხვედრა გახსნა.
„განათლებულ და მოტივირებულ ახალგაზრდებს აქვთ უნარი უკეთესობისაკენ შეცვალონ გარემო, სოციალური მდგომარეობა, თუ დამოკიდებულებები მთელი რიგი საკითხების მიმართ. ნიკო კეცხოველის სასკოლო პრემიის წლევანდელი საკონკურსო თემა მწვანე ეკონომიკაა. სამინისტრო აქტიურად მუშაობს გარემოს დაცვის მიმართულებით მთელი რიგი ცვლილებების განხორციელებაზე, მათ შორის მწვანე ეკონომიკის მოდელზე. მნიშვნელოვანია, რესურსებზე ზეწოლა შემცირდეს, ხოლო განახლებადი რესურსების გამოყენება გაიზარდოს,”-განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
ნიკო კეცხოველის სასკოლო პრემია 2022- ის გამარჯვებული აფხაზეთის #10 საჯარო სკოლა გახდა. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს რჩეულია ზუგდიდის #4 საჯარო სკოლა. სკოლის ეკოკლუბის მომხსენებლები ერთი დღით გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრები გახდებიან.
კონკურსის ფარგლებში გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრმა გამოავლინა „მწვანე ჯილდოს“ მფლობელი მასწავლებელი - ნონა ტოკლიკიშვილი, დედოფლისწყაროს #2 საჯარო სკოლიდან. ასევე, სპეციალურ ნომინაციაში - „წლის ეკო-სპიკერი“ დაასახელა - ანიტა ლაზიშვილი, ალამბრის საჯარო სკოლიდან.
ეროვნული სატყეო სააგენტოს რჩეული ეშტიის საჯარო სკოლა გახდა. სააგენტომ ეშტიის სკოლის ეკოკლუბს ტელესკოპი გადასცა.
ფინალური შეხვედრის მონაწილე საქართველოს 32 სკოლის ეკოკლუბის წარმომადგენლებმა, ჟიურისა და მოწვეულ სტუმრებს, ის მნიშვნელოვანი გარემოსდაცვითი და სოციალური საქმიანობები  წარუდგინეს, რომლებიც თავიანთ ქალაქებსა თუ სოფლებში წლის განმავლობაში განახორციელეს.
ნიკო კეცხოველის სასკოლო პრემია - ეკოკლუბების კონკურსია და მისი მთავარი მიზანია, სკოლის მოსწავლეების ცნობიერების ამაღლება მდგრადი განვითარების მიზნების შესახებ. 2022 წელს კონკურსში 400-ზე მეტი სკოლა მონაწილეობდა.
ნიკო კეცხოველის სასკოლო პრემია კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის (CENN) მიერ ხორციელდება, პროექტის „ტყის მდგრადი მართვა სოფლის განვითარებისათვის“ ფარგლებში, ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის  ფინანსური მხარდაჭერით. კონკურსის თანაორგანიზატორები არიან გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და საქართველოს პარლამენტი.
შეხვედრას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე თამარ მახარაშვილი, ავსტრიის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი თომას მიულმანი, ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის საკოორდინაციო ოფისის ხელმძღვანელი ალექსანდერ კარნერი,  გაეროს მუდმივი კოორდინატორი საქართველოში საბინე მახლი და CENN-ის აღმასრულებელი დირექტორი ნანა ჯანაშია ესწრებოდნენ.

The "Niko Ketskhoveli School Prize 2022" winners have been revealed
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Solomon Pavliashvili, opened the final meeting of the Niko Ketskhoveli School Award.
This year's contest theme of the Niko Ketskhoveli School Prize is the green economy. Educated and motivated young people have the ability to change the environment, social situation, or attitudes towards a number of issues for the better. The Ministry is actively working on the implementation of a number of changes in the field of environmental protection, including the green economy model. "It is vital to reduce the pressure on resources and enhance the usage of renewable resources."
The Niko Ketskhoveli School Prize for 2022 was awarded to Abkhazia's public school number 10. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia selected Zugdidi public school number 4. The eco club speakers will serve as ministers of agriculture and environmental protection for a single day.
Within the framework of the contest, the EIEC identified the winner of the "Green Award" teacher-Nona Toklikishvili, from Dedoplistskaro #2 public schools. Also, Anita Lazishvili from Alambri Public School was nominated for a special nomination for "Eco-Speaker of the Year."
Eshtia Public School became the chosen one by the National Forestry Agency. The agency handed over a telescope to the Eshtia School Eco Club.
The representatives of the 32 school eco clubs of Georgia taking part in the final meeting presented to the jury and invited guests the important environmental and social activities they have implemented in their cities and villages during the year.
The Niko Ketskhoveli School Prize is a contest of eco-clubs and the main aim is to raise the awareness of schoolchildren about the goals of sustainable development. In 2022, more than 400 schools participated in the contest.
The Niko Ketskhoveli School Award is implemented by the Caucasus Environmental Non-Governmental Organizations Network (CENN), within the project "Sustainable Forest Management for Rural Development," with the financial support of the Austrian Development Cooperation. The co-organizers of the contest are the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the Ministry of Education and Science, and the Parliament of Georgia.
The meeting was attended by the First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Tamar Makharashvili, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Austria,Thomas Mühlmann,  Head of the Austrian Development Cooperation Coordination Office, Alexander Karner, Permanent Coordinator of the United Nations in Georgia, Sabine Makhli; and Executive Director of CENN, Nana Janashia.