კონკურსის „ტყის მდგრადი მართვა ჩემ გარშემო“ გამარჯვებულები დაჯილდოვდნენ
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა, თამარ ალადაშვილმა ესსეების კონკურსის „ტყის მდგრადი მართვა ჩემ გარშემო“ გამარჯვებულები დააჯილდოვა.
კონკურსის გამარჯვებული დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის პირველი საჯარო სკოლის მოსწავლე მარიამ ყოჩიაშვილია. მეორე ადგილი ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ განმუხურის საჯარო სკოლის მოსწავლემ მათე საჯაიამ დაიკავა, ხოლო მესამე ადგილზე მცხეთის მუნიციპალიტეტის, სოფელ ნიჩბისის საჯარო სკოლის მოსწავლე მაია ალავერდაშვილი და მარტვილის მუნიციპალიტეტის, სოფელ ლეციცხვაიას გელა ჭედიას სახელობის სკოლის მოსწავლე დათო ბერია გავიდნენ.
გამარჯვებულ მოსწავლეებს წიგნის ვაუჩერები გადაეცათ.
კონკურსის მიზანი მოსწავლეების ცნობიერების ამაღლებაა ტყის მდგრადი მართვის, ამ მიმართულებით არსებული გამოწვევებისა და მათი გადაჭრის გზების შესახებ.
მოსწავლეებს უნდა წარმოედგინათ საკონკურსო ნამუშევრები ტყეზე ზეწოლის შემცირების გზების, ტყის მერქნული და არამერქნული რესურსების სწორად გამოყენების, ალტერნატიული საწვავისა და საზოგადოების მხრიდან ტყის დაცვის ვალდებულებების შესახებ. ესსეები შეფასდა სპეციალურად შექმნილი კომისიის მიერ წინასწარ განსაზღვრული კრიტერიუმების მიხედვით.
დაჯილდოება მეტყევის დღის ფარგლებში გაიმართა, რომელიც ყოველ წელს 10 ოქტომბერს აღინიშნება.
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრმა, ესსეების კონკურსი ტყის დაცვისა და მდგრადი მართვის საკითხებით დაინტერესებული მოსწავლეებისთვის, საქართველოში ტყის სექტორის რეფორმის მხარდაჭერის პროექტის „ECO.Georgia“-ს ფარგლებში გამოაცხადა. პროექტის მიზანია საქართველოში ტყეზე ზეწოლისა და ტყის კარგვის შემცირება ტყის მდგრადი მართვისა და კონსერვაციის გზით.
პროექტი „ECO.Georgia” თანადაფინანსებულია კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), საქართველოს მთავრობის, გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ფედერალური სამინისტროს (BMZ) და შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) მიერ. პროექტი ხორციელდება გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებისა (GIZ), გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ, სამინისტროს დაქვემდებარებული უწყებების ჩართულობით.

The contest  winners for "Sustainable management of the forest around me" were awarded
The essay authors, the winners of the contest ‘’sustainable management of the forest around me," were awarded by Tamar Aladashvili, the director of the EIEC.
The first student from Dedoplistskaro to attend a public school, Mariam Khochiashvili, is the winner. A student from the Ganmukhuri public school took second place, while Maia Alaverdashvili of the Nichbisi public school in the Mtskheta Municipality and Dato Beraia of the Gela Chedia public school in the Martvili Municipality village Lecikhvaia shared third place place.
Winners received book vouchers.
The contest aim is to raise awareness of students in the field of forest sustainable management the challenges and ways to solve them.
The students had to introduce  the contest essays about the ways of reducing forest pressure, about proper use of woody and non-timber forest resources, alternative fuels and  the obligations of society to protect forests. Essays were evaluated by a specially created committee according to predetermined criteria.
The award ceremony was held within the Forester Day, that is celebrated  on the 10 october every year.
EIEC has announced an essay contest within the framework of the forest sector reform support project ‘’ ECO Georgia’’ for students interested in forest protection and sustainable management. The aim of the project is to reduce pressure on forests and forest loss in Georgia through sustainable forest management and conservation.
The project is co-funded by Green Climate Fund ( GCF) Georgian Government, by the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC).  The project is implemented by the German International Society (GIZ) and The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia with the involvement of subordinate agencies of the Ministry.