გარემოსდაცვითი განათლების მსოფლიო დღის ფარგლებში, სტუდენტებთან შეხვედრა გაიმართა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში სტუდენტებთან შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრა გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა, თამარ ალადაშვილმა და ილიას სახელმწიფო უნივერსტეტის საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებისა და მედიცინის ფაკულტეტის დეკანმა, ელენე ჟურავლიოვამ გახსნეს.
თამარ ალადაშვილმა  სტუდენტებს ცენტრის აქტივობები გააცნო და ყურადღება გაამახვილა „მწვანე სტიპენდიების“ პროგრამაზე, რომელიც უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების სფეროში გარემოსმცოდნეობის, ეკოლოგიის, ბუნებრივი გარემოსა და ველური ბუნების, ბუნებათსარგებლობის, გეოლოგიის, ჰიდროლოგიის, გარემოს დაცვის ტექნოლოგიის მიმართულებების წარჩინებულ სტუდენტებს 1500 ლარიანი სტიპენდიის მოპოვებისა და შესაბამის უწყებებში სტაჟირების გავლის შესაძლებლობას აძლევთ.
შეხვედრაზე საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სხვადასხვა დარგის პასუხისმგებელმა პირებმა ახალგაზრდებს კლიმატის ცვლილების, ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მდგომარეობის, ბიომრავალფეროვნებისა და ნარჩენების მართვის მიმართულებით არსებული მდგომარეობა და გამოწვევები გააცნეს.
შეხვედრას საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებისა და მედიცინის ფაკულტეტის საბაკალავრო და სამაგისტრო საფეხურების და ასევე, გარემოსადაცვითი თემებით დაინტერესებულ სხვა სტუდენტები ესწრებოდნენ.
შეხვედრა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით ინიციატივის „მართველობის რეფორმის ფონდის’’ (GRF) ფარგლებში ჩატარდა.
სტუდენტებთან შეხვედრა გარემოსდაცვითი განათლების მსოფლიო დღის ფარგლებში გაიმართა. გარემოსდაცვითი განათლების მსოფლიო დღის აღნიშვნა გარემოსდაცვითი განათლების პირველ მთავრობათშორის კონფერენციას უკავშირდება, რომელიც 1977 წლის 14-26 ოქტომბერს, თბილისში ჩატარდა. კონფერენციაზე მიიღეს „თბილისის დეკლარაცია”, რომელიც წარმოადგენს პირველ და ყველაზე მნიშვნელოვან პოლიტიკის დოკუმენტს გარემოსდაცვითი განათლების სფეროში.

A meeting with students was held as part of the World Day of Environmental Education
The EIEC under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia has organised and conducted the meeting with students at Ilia University.
The meeting was opened by Tamar Aladashvili, the EIEC Director, and by the Dean of the faculty of Natural Sciences and Medicine, Elene Zhuravliova.
Tamar Aladashvili introduced the centre's activities to students and paid special attention to the ‘’Green Scholarships’’ program, which gives an opportunity to excellent  students of higher education and science, in the fields of environmental science, ecology, natural environment and wildlife, geology, hydrology, environmental protection technology, an opportunity to undergo an internship and to be financed with a 1500 lari scholarship.
At the meeting, the responsible people on several topics, from the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, introduced information to students about ambient air quality, biodiversity, and waste management challenges and conditions.
The meeting was attended by undergraduate and graduate students  from the faculty of  Natural Sciences and Medicine as well as other students interested in environmental topics.
The meeting was held with the support of theUnited Development Program (UNDP) Sweden Government and with the initiative of ‘’Governance Reform Fund’’ (GRF) .
The meeting with students was conducted within the framework of the World Day of Environmental Education. The celebration of the World Day of Environmental Education is related to the first  intergovernmental conference held on October 14-26, 1977 in Tbilisi. The "Tbilisi Declaration", that is the first and most important policy document in the field of environmental education, was adopted at the conference.