ეკოეტიკეტირებისა და მდგრადი საჯარო შესყიდვების შესახებ შეხვედრა გაიმართა
საქართველოში ეკოეტიკეტირებისა და მდგრადი საჯარო შესყიდვების შესახებ დიალოგი გაიმართა. შეხვედრა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა გახსნა.
„მწვანე ეკონომიკის ინსტრუმენტების დანერგვა შეამცირებს ხარჯებს ბიზნესისა და სახელმწიფოსთვის, ხელს შეუწყობს კონკურენტუნარიანობას, გაზრდის დასაქმების შესაძლებლობებსა და შემოსავლებს, განავითარებს ახალ მიმართულებებს ბიზნესსაქმიანობაში, მისცემს კერძო სექტორს ეკოლოგიურად სუფთა და მწვანე პროდუქტების წარმოებისა და განვითარების მოტივაციას. შედეგად, ჩვენ მივიღებთ გაუმჯობესებულ ბიზნესგარემოს, ბაზრის დივერსიფიკაციას, მეტ სამუშაო ადგილსა და ქვეყნის გაუმჯობესებულ ეკონომიკურ მაჩვენებლებს“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
დიალოგში მონაწილეობას იღებდნენ საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე რომეო მიქაუტაძე, საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე მაია ბითაძე, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის თანამშრომლობის უფროსის მოადგილე კატალინ გერმანი და გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამის (UNEP) რეგიონული კოორდინატორი მაჰირ ალიევი.
დიალოგი მიზნად ისახავდა მდგრადი საჯარო შესყიდვებისა და ეკოეტიკეტირების მიმართულებით განხორციელებული აქტივობების მხარდაჭერას, აგრეთვე, მდგრადი საჯარო შესყიდვების სარგებლიანობისა და ეკოეტიკეტირების სისტემის მნიშვნელობის თაობაზე ცნობიერების ამაღლებას.
საქართველოში მდგრადი საჯარო შესყიდვების დანერგვისა და ეკოეტიკეტირების სისტემის მნიშვნელობის გათვალისწინებით, აღნიშნულ შეხვედრას დაინტერესებული მხარეები ესწრებოდნენ, რომლებიც მომავალში გარკვეულწილად ჩართულნი იქნებიან მდგრადი საჯარო შესყიდვებისა და ეკოეტიკეტირების სისტემის დანერგვის მომდევნო ეტაპებზე.
გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამა გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრთან და სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოსთან თანამშრომლობით ახორციელებს ღონისძიებებს მდგრადი საჯარო შესყიდვების დანერგვისა და პოპულარიზაციის მიზნით. აღნიშნული ღონისძიებები მოიცავს კანონმდებლობის გაუმჯობესებას მდგრადი საჯარო შესყიდვების დებულებების დასანერგად.
გათვალისწინებულია საჯარო უწყებების, აგრეთვე, ბიზნესსექტორის, მათ შორის, მცირე და საშუალო საწარმოების და ბიზნესასოციაციების ცნობიერების ამაღლება მდგრადი საჯარო შესყიდვების სარგებლის შესახებ.

A dialogue on ecolabeling and sustainable public procurement was held in Georgia. The meeting was opened by the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Solomon Pavliashvili.
"The introduction of green economy tools will result in lower costs for businesses and the state, increase competitiveness, promote employment opportunities and incomes, create new business activity trajectories, and inspire the private sector to develop and produce environmentally and socially responsible products. As a result, we will get an improved business environment, market diversification, more jobs, and improved economic indicators for the country, "said Solomon Pavliashvili.
The Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Romeo Mikoutadze, the Chairman of the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, Maya Bitadze, the Deputy Head of Cooperation of the European Union Representation in Georgia, Katalin Germani, and the Regional Coordinator of the United Nations Environment Program (UNEP), Mahir Aliyev, took part in the dialogue.
The dialogue aimed to support the activities carried out in the fields of sustainable public procurement and ecolabeling, as well as to raise awareness about the benefits of sustainable public procurement and the importance of the ecolabeling system.
The discussion was attended by stakeholders who will be to some extent involved in the following stages of implementing sustainable public procurement and eco-labeling systems in the future, taking into mind the importance of adopting sustainable public procurement and eco-labeling systems in Georgia.
The United Nations Environment Program, in cooperation with the EIEC and the Public Procurement Agency, implements measures to introduce and promote sustainable public procurement. These measures include improving legislation to introduce sustainable public procurement provisions.
It is taken into account to increase knowledge of the advantages of sustainable public procurement among government agencies as well as the business community, including small and medium-sized businesses and business associations.