საერთაშორისო კონფერენცია საქართველოში ჩატარებულ ტყის პირველ ეროვნულ აღრიცხვასთან დაკავშირებით
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ორგანიზებით, მიმდინარე წლის 3-4 ნოემბერს, თბილისში, გაიმართება საერთაშორისო კონფერენცია საქართველოში ჩატარებულ ტყის პირველ ეროვნულ აღრიცხვასთან დაკავშირებით.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ, გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის ფინანსური მხარდაჭერით 2019-2022 წლებში ჩაატარა ტყის პირველი ეროვნული აღრიცხვის სამუშაოები, რაშიც პარტნიორი უწყებებიც იღებდნენ მონაწილეობას. ტყის ეროვნული აღრიცხვის მონაცემები წარმოადგენს სტატისტიკურ ინფორმაციას ტყეების მდგომარეობის შესახებ და გამოიყენება სექტორში პოლიტიკური და სტრატეგიული გადაწყვეტილებების მიღებისთვის.
3 ნოემბერს ღონისძიებაზე მოწვეული სტუმრები მიიღებენ ინფორმაციას საქართველოს ტყის პირველი ეროვნული აღრიცხვის პროცესის, დამუშავებული მონაცემებისა და საბოლოო ანგარიშის, სატყეო სექტორში მიმდინარე აქტივობებისა და არსებული გამოწვევების შესახებ.
4 ნოემბერს ღონისძიებაზე მოწვეული საერთაშორისო ექსპერტები, ადგილობრივ ექსპერტებთან ერთად, დისკუსიის ფორმატში განიხილავენ ტყის ეროვნული აღრიცხვის მნიშვნელობას ტყის მდგრადი მართვისთვის და მიმოიხილავენ ტყის ეროვნული აღრიცხვის როლს პოლიტიკური და სტრატეგიული გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში.

The international conference on the first national forest recording will be held this year in Georgia on November 3–4.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, with financial support from the Federal Republic of Germany, conducted the first national forest recording in 2019–2022, where the partner agencies also took part in the process. The data of forest national recording provides statistical information about forest conditions and is used to make political and strategic decisions in the sector.
The guests invited to the November 3 event will receive information about the first national forest recording, the final report and processed data, and the challenges and current activities in the forest sector.
The international experts invited to the November 4 event, together with local experts, will discuss the importance of forest national recording for sustainable forest management and will also discuss the role of forest national recording in the strategic decision-making process.