პროექტი - “კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში” დაიწყო
შეხვედრას კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების მიმართ 13 ყველაზე მოწყვლადი მუნიციპალიტეტის მერიის, საკრებულოს, თემებისა და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. შეხვედრა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ ნინო თანდილაშვილმა გახსნა და პროექტის განხორციელების მნიშვნელობასა და ადგილობრივი მოსახლეობის ჩართულობის როლზე ისაუბრა. შეხვედრის მონაწილეებს ასევე სიტყვით მიმართა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ხელმძღვანელმა ლუიზა ვინტონმა, რომელმაც ხაზი გაუსვა კლიმატის ცვლილებასთან ადაპტაციისა და კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების პრევენციისა და მათი რისკის შემცირების მნიშვნელობას საქართველოში.
საინფორმაციო შეხვედრის მონაწილეებმა მიიღეს დეტალური ინფორმაცია პროექტის შესახებ. მათ ასევე ისაუბრეს საქართველოში არსებულ ჰიდრომეტეოროლოგიურ და გეოლოგიურ საფრთხეებზე და გაეცნენ ამ საფრთხეების შემცირებასთან დაკავშირებით დაგეგმილ ღონისძიებებს. შეხვედრის მონაწილეებმა აღნიშნეს, რომ ეროვნული შესაძლებლობების გაზრდა, საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებასა და მოქალაქეთა აქტიურ ჩართულობას საკვანძო მნიშვნელობა ენიჭება კლიმატის ცვლილებასთან გამკლავების საქმეში. პროექტი “კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში”, რომლის საერთო ბიუჯეტი 70 მილიონი აშშ დოლარია 7 წლის განმავლობაში განხორციელდება და მიზნად ისახავს კლიმატის ცვლილებით განპირობებული ბუნებრივი კატასტროფების რისკების შემცირებას, ადრეული შეტყობინების სისტემის განვითარებას და მრავალფაქტორიანი საფრთხეების მართვის ეფექტიანი ეროვნული სისტემის დანერგვას, რაც უზრუნველყოფს საქართველოში მცხოვრები 1.7 მილიონი ადამიანის წყალდიდობისგან, წყალმოვარდნისგან, გვალვისა და სხვა კლიმატური საფრთხეებისგან დაცვას.

The project "Reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia" has been launched
The meeting was attended by the representatives of the 13 most vulnerable municipalities to climate-driven disasters: City Hall, City Council, communities, and local NGOs. The meeting was opened by the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Nino Tandilashvili, and she spoke about the importance of the project's implementation and the role of local population involvement. The meeting was also addressed by Louise Winton, UNDP Resident Representative, who emphasised the importance of adapting to climate change and preventing and reducing the risk of climate driven disasters in Georgia.
The participants of the information meeting were given extensive details on the project. They also discussed Georgia's hydrometeorological and geological dangers, as well as the planned actions to mitigate these threats. Building national capacity, creating public awareness, and enlisting citizen participation are all important aspects of combating climate change, according to meeting participants. The Climate Driven Disaster Risk Reduction in Georgia project, worth $70 million, will run for seven years and aims to lower the risks of natural disasters caused by climate change, build an early warning system, and implement a multi-factor national hazard management system in Georgia. Floods, flash floods, droughts, and other climate dangers will be avoided for 1.7 million people.