ტყის პირველი ეროვნული აღრიცხვის შესახებ შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში ტყის პირველი ეროვნული აღრიცხვის შესახებ სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრის ფარგლებში, ადგილობრივმა და მოწვეულმა საერთაშორისო ექსპერტებმა, საკუთარი ქვეყნების მაგალითზე, ერთმანეთს გამოცდილება გაუზიარეს როგორც ტყის მდგრადი მართვის და სტრატეგიული გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ტყის ეროვნული აღრიცხვის მნიშვნელობის შესახებ, ასევე, ტყის სექტორში არსებული თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის კუთხით.
ტყის ეროვნული აღრიცხვა საქართველოსა და სამხრეთ კავკასიის რეგიონში პირველად განხორციელდა. შეფასდა საქართველოს ტყეების ხარისხობრივი და რაოდენობრივი მახასიათებლები, რაც მნიშვნელოვან მონაცემებს წარმოადგენს სატყეო პოლიტიკის განსაზღვრისთვის.
ტყის ეროვნული აღრიცხვა გერმანიის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) მიერ ერთობლივი ძალისხმევით განხორციელდა.
შეხვედრა წარმოადგენდა ტყის ეროვნული აღრიცხვის შედეგების შესახებ საერთაშორისო კონფერენციის დასკვნით ნაწილს, რომელიც ჩატარდა სატყეო სექტორის რეფორმის მხარდაჭერის პროექტის - ECO.Georgia-ს ფარგლებში.
პროექტი ECO.Georgia დაფინანსებულია კლიმატის მწვანე ფონდის, საქართველოს, გერმანიის და შვეიცარიის მთავრობების მიერ.

The meeting was held regarding the first national forest inventory
The working meeting was held on the first national forest inventory. Within the framework of the meeting, local and international experts shared their best experience on the example of their own countries dealing with topics such as sustainable forest management, the strategic decision-making process, the importance of forest inventory, and the implementation of contemporary technologies in the forest sector.
It is the first time that National forest registration was carried out in Georgia and the South Caucasus region. The qualitative and quantitative characteristics of the forests of Georgia were evaluated, which are important data for determining the forestry policy.
The national forest inventory was implemented with the financial support of the German government, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, and the German Society for International Cooperation (GIZ).
The meeting was the final part of the international conference on the results of the national forest inventory, that was held within the framework of the forestry sector reform support project, ECO Georgia.
The project ECO.Georgia is financed by the Green Climate Fund and the governments of Germany and Sweden.