წყლის გამოყენების სახელმწიფო აღრიცხვა
„წყლის შესახებ“ საქართველოს კანონის 41-ე მუხლის საფუძველზე, საქართველოს ტერიტორიაზე მოქმედი ყველა წყალმოსარგებლე ვალდებულია აწარმოოს წყალსარგებლობის აღრიცხვა საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის (საქსტატის) საბჭოს მიერ 2022 წლის 25 იანვარს დამტკიცებული „წყლის გამოყენების სახელმწიფო აღრიცხვის წარმოების შესახებ ინსტრუქციის“ თანახმად, წყლის გამოყენების სახელმწიფო აღრიცხვას ექვემდებარება წყალმოსარგებლე - ფიზიკური ან იურიდიული პირი, თუ იგი ახორციელებს სსიპ − საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის − საქსტატის 2016 წლის 28 ივლისის №10 დადგენილებით დამტკიცებული „საქართველოს ეროვნული კლასიფიკატორით“ განსაზღვრული ეკონომიკური საქმიანობების ჩამონათვალით გათვალისწინებულ საქმიანობას, თუ ამ საქმიანობას თან ახლავს წყლის აღება ან/და ჩამდინარე წყლის ჩაშვება წყალმომარაგების წყაროების და ჩამდინარე წყლების მიმღების ტიპის მიუხედავად.
წყლის გამოყენების სახელმწიფო აღრიცხვა ხორციელდება წყლის გამოყენების სახელმწიფო აღრიცხვის ფორმის მიხედვით, რომლებსაც წყალმოსარგებლეები ყოველწლიურად, საანგარიშო წლის დასრულების შემდეგ, არაუგვიანეს 15 თებერვლისა, ელექტრონული სისტემის (https://emoe.gov.ge/) მეშვეობით ავსებენ და წარუდგენენ სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს, ხოლო აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების ტერიტორიაზე წყალსარგებლობის შემთხვევაში – აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების შესაბამის სამსახურებს. სსიპ გარემოს ეროვნული სააგენტო და აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების შესაბამისი სამსახურები გადაწყვეტილებას წარდგენილი წყლის გამოყენების სახელმწიფო აღრიცხვის ფორმების დადასტურების თაობაზე იღებენ არაუგვიანეს 1 აპრილისა.

State accounting for water use
Based on Article 41 of the Law of Georgia "On Water,"  all water users operating in the territory of Georgia are obliged to record water usage in accordance with the rules established by Georgian legislation.
According to the "Instructions on State Accounting of Water Use," approved by the Council of the National Statistics Service of Georgia (Sakstat) on January 25, 2022, a water user—a natural or legal entity—is subject to state accounting of water use if he implements the LSI—National Statistics Service of Georgia—Sakstat of 2016 and the activity provided for by the list of economic activities defined by the "National Classifier of Georgia," approved by Resolution No. 10 of July 28, if this activity is accompanied by water intake and/or discharge of wastewater, regardless of the water supply sources and the type of wastewater receiver.
The state accounting of water use is carried out according to the form of the state accounting of water use, which water users fill out every year, no later than February 15, after the end of the reporting year, through the electronic system (https://emoe.gov.ge/) and submit it to the National Environmental Agency.
And in the case of water use in the territory of the Autonomous Republics of Abkhazia and Adjara, to the relevant services of environmental protection and natural resources in the Autonomous Republics of Abkhazia and Adjara.
LEPL National Environment Agency and the relevant services of environmental protection and natural resources of the autonomous republics of Abkhazia and Adjara must make a decision on the confirmation of the submitted forms of state accounting of water use no later than April 1.