გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტმა  გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის 2022 წლის ანგარიში და 2023 წლის გეგმების შესახებ ინფორმაცია მოისმინა
გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტმა გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის 2022 წლის ანგარიში და 2023 წლის გეგმების შესახებ ინფორმაცია მოისმინა
გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის სხდომის მონაწილეებს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის 2022 წლის ანგარიშის და მიმდინარე წლის სამუშაო გეგმის შესახებ ინფორმაცია გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა, თამარ ალადაშვილმა გააცნო.
გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლების ხელშეწყობის მიზნით, 2022 წელს, საქართველოს მასშტაბით, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ 7000-მდე პირი გადამზადდა. გაგრძელდა ფერმერთა ტრენინგები ადგილობრივი სოფლის მეურნეობის პროდუქციის წარმოების, ხარისხის გაზრდის და აგრარული მიმართულებით ფერმერთა კვალიფიკაციის ამაღლებისთვის.
როგორც აღინიშნა, დეფიციტური გარემოსდაცვითი პროფესიების ხელშეწყობის მიზნით, დაინერგა „მწვანე სტიპენდიების“ პროგრამა. 32 წარჩინებულ მაგისტრატურის სტუდენტს 1500-ლარიანი სტიპენდია გადაეცა.
დეფიციტური პროფესიების ხელშეწყობისა და სამუშაო ადგილების შექმნის მიზნით, შემუშავდა და განხორციელების უფლება მოიპოვა პროფესიული მომზადების/გადამზადების სამმა პროგრამამ - „ტყის ინვენტარიზაცია და ტაქსაცია“, „გარემოსდაცვითი მმართველი“ და „სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობის კლიმატგონივრული დაგეგმვა“.
დაწყებითი საფეხურის პედაგოგების გადამზადების მიმართულებით გაგრძელდა „გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში“ პროგრამის დანერგვა. ამ დროისთვის, სულ გადამზადებულია 4000-მდე პედაგოგი. მოსწავლეები სწავლობენ ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა მდგრადი განვითარება, ბიომრავალფეროვნების დაცვა, წყლის რესურსების დაცვა, ჰაერის დაცვა დაბინძურებისგან, კლიმატის ცვლილება და ბუნებრივი საფრთხეების შემცირება, ნარჩენების მართვა, მიწის მართვა და გაუდაბნოების წინააღმდეგ ბრძოლა, სოფლის მეურნეობა, სურსათის უვნებლობა და ხარისხი. გაგრძელდა სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებების პრაქტიკოსების გადამზადების პროცესი, განახლდა შესაბამისი სახელმძღვანელო და დაემატა ახალი თემა - კლიმატის ცვლილება.
მიმდინარე წელს ცენტრი აქტიურად იმუშავებს სკოლის საბაზო და საშუალო საფეხურებისთვის პროგრამისა და სახელმძღვანელოს შემუშავების მიმართულებით.

The EIEC director, Tamar Aladashvili, gave the attendees of the Environmental Protection and Natural Resources Committee session information on the centre's 2022 report as well as its work plan for the current year.
In order to support environmental and agricultural education, 7,000 people were retrained across Georgia by EIEC. Farmers' training has continued to increase the production and quality of local agricultural products, as well as farmers' agricultural qualifications.
The "green scholarship" program was established in order to support deficient professions. The 1500-lari scholarship was given to the best students.
Three professional training/retraining programs—"Forest Inventory and Taxation", "Environmental Management", and "Climate-smart Planning of Agricultural Activities"—were devised and approved for execution in order to improve deficient professions and generate employment.
The implementation of the "Environmental and Agricultural Education at School" program continued in the direction of retraining primary-level teachers. At the moment, a total of 4,000 teachers have been trained. Students study important issues such as sustainable development, conservation of biodiversity, protection of water resources, protection of air from pollution, climate change and natural hazard reduction, waste management, land management, combating desertification, agriculture, and food safety and quality. Preschool practitioner training was continued; the relevant manual was updated, and a new topic -- climate change -- was added.
This year, the centre will actively work on developing the program and textbook for the basic and secondary levels of the school.