21 მარტს ტყის საერთაშორისო და დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღე აღინიშნება
2023 წელს, ტყის საერთაშორისო დღის გზავნილია ტყეების როლი ადამიანის ჯანმრთელობისთვის. წელს საერთაშორისო დღის აღნიშვნა ითვალისწინებს ამ მიმართულებით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას.
ტყის საერთაშორისო დღის აღნიშვნის ფარგლებში, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით, ქ.თბილისის N45-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეებს ლექცია ჩაუტარდათ. ახალგაზრდებმა ინფორმაცია მიიღეს ტყის მნიშვნელობის შესახებ ჯანსაღი გარემოსთვის და ჯანმრთელობისთვის, საქართველოს ტყეების, ტყის როლის, ტყის ტიპებისა და მერქნული და არამერქნული რესურსების შესახებ. თეორიული სწავლების შემდეგ, მოსწავლეებმა საველე პრაქტიკა გაიარეს, სადაც ტყის ინვენტარიზაციის ტექნიკურ პროცესებს გაეცნენ, შეისწავლეს ის მეთოდოლოგია, რომლის მეშვეობითაც ქვეყნის მასშტაბით ტყის ეროვნული აღრიცხვა ხდება.
შეხვედრა გაიმართა პროექტის „საქართველოში ტყის სექტორის რეფორმის განხორციელების მხარდაჭერა - ECO.Georgia“ ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ, სამინისტროს დაქვემდებარებული უწყებების ჩართულობით.
ტყის საერთაშორისო დღის ფარგლებში გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით ვებინარი გაიმართა, რომელსაც სხვადასხვა მუნიციპალიტეტის 200-მდე მოსწავლე ესწრებოდა.

‘’The role of forest for human health’’ is the main message from the international day of Forests in 2023.
Within the celebration of the International Day of Forests, EIEC organised the lecture for students from public school N45 in Tbilisi. Students were informed about the importance of forests regarding health and the environment, Georgian forests, the roles of forests, the types of forests, and wood and non-wood resources. After the students did the fieldwork and got acquainted with the technical processes of forest inventory, they studied the methodology through which the national forest inventory is carried out throughout the country.
The meeting was held within the project "Support for the Implementation of Forest Sector Reform in Georgia (ECO.Georgia). The project is implemented by the German Society for International Cooperation (GIZ) and the Ministry of Environment Protection and Agriculture, with the involvement of subordinate agencies of the Ministry.