23 მარტი მეტეოროლოგიის მსოფლიო დღეა
2023 წელს მეტეოროლოგიის მსოფლიო დღის თემაა „ამინდის, კლიმატის და წყლის მომავალი ახალგაზრდების ხელშია“, რაც ხაზს უსვამს მომავალი თაობების როლს გარემოსდაცვითი ქმედებების განხორციელებაში.
მეტეოროლოგიის მსოფლიო დღის აღნიშვნის ფარგლებში, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით, ქ.თბილისის N58 საჯარო სკოლის მოსწავლეებმა გარემოს ეროვნული სააგენტოს მეტეოროლოგიური რადარი მოინახულეს, დაათვალიერეს სადამკვირვებლო ქსელი, რომლის საშუალებითაც ხდება ყოველდღიური ამინდის პროგნოზის შედგენა, გავრცელება და საჭიროების შემთხვევაში, შესაბამისი რეკომენდაციის გაცემა.
შეხვედრაზე, მოსწავლეებმა, დარგის სპეციალისტებთან ერთად, შესაძლო სტიქიურ მოვლენებზე საპროგნოზო ინფორმაციისა და გაფრთხილებების შესაბამისი უწყებებისთვის დროული მიწოდების მნიშვნელობის საკითხები განიხილეს, მიიღეს ინფორმაცია ქვეყანაში არსებული მეტეოროლოგიური რადარების მონაცემების ანალიზის და დამახასიათებელი გეოლოგიური საფრთხეების შესახებ.
მეტეოროლოგიის მსოფლიო დღე 1950 წლიდან, ყოველ წლის 23 მარტს აღინიშნება და იგი მსოფლიო მეტეოროლოგიური ორგანიზაციის დაარსებას უკავშირდება.

March 23 is World Meteorological Day
The topic of world meteorological day is ‘’ the future of climate and water is a youth issue," which underlines the importance of young people's role in the development of environmental activities.
On World Meteorological Day, students from N58 public school visited the national agency's meteorological radar; the event was organised by EIEC. Students also viewed the surveillance network, through which the daily forecast is prepared, distributed, and, if necessary, relevant recommendations are issued.
The students and subject-matter experts discussed the significance of the timely delivery of forecast information and warnings on potential natural events to relevant agencies during the meeting, and they also learned about the analysis of meteorological radar data available in the nation and typical geological hazards.
Since 1950, World Meteorological Day has been celebrated every year on March 23, and it is connected with the establishment of the World Meteorological Organization.