პროექტი ,,კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში"  ლანჩხუთის, ჩოხატაურისა და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტებში განხორციელდება
პროექტი ,,კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში" ლანჩხუთის, ჩოხატაურისა და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტებში განხორციელდება
პროექტი ,,კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში" არსებულ სამიზნე მუნიციპალიტეტებთან ერთად (გორი, ლაგოდეხი, სიღნაღი, თელავი, ახმეტა, სამტრედია, აბაშა, სენაკი, ხობი, ქობულეთი), მიმდინარე წლიდან, ლანჩხუთის, ჩოხატაურისა და ოზურგეთის მუნიციპალიტეტებშიც განხორციელდება. ახალი სამიზნე მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებისთვის პროექტის წარდგენის მიზნით, საინფორმაციო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე, დაინტერესებულ მხარეებს, მუნიციპალიტეტების და თემების დონეზე განსახორციელებელი აქტივობები გააცნეს.
შეხვედრაზე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა პროექტის წარმატებით განხორციელებაში ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლების ჩართულობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
მონაწილეებმა თემზე დაფუძნებული რისკის მართვის მნიშვნელობა, პროგრამის ფარგლებში მომზადებული საფრთხის რუკები და განხორციელებული და დაგეგმილი ცნობიერების ასამაღლებელი აქტივობები განიხილეს.
შეხვედრას სახელმწიფო რწმუნებული გურიის მხარეში გიორგი ურუშაძე, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრი ზაზა შავაძე, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორი თამარ ალადაშვილი, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) GCF პროექტის კოორდინატორი ქეთევან სხირელი და დაინტერესებული საზოგადოება ესწრებოდნენ.
პროგრამა „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ დაფინანსებულია საქართველოს მთავრობის, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), შვეიცარიის და შვედეთის მთავრობების მიერ, მის განხორცილებას კი, გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) უზრუნველყოფს.

The project "Reducing the risk of climate-driven disasters caused by climate change in Georgia" will be implemented in the municipalities of Lanchkhuti, Chokhatauri, and Ozurgeti
The project "Reducing the Risk of Climate-Driven Disasters Caused by Climate Change in Georgia" will begin this year in the municipalities of Lanchkhuti, Chokhatauri, and Ozurgeti in addition to the current target municipalities (Gori, Lagodekhi, Sighnaghi, Telavi, Akhmeta, Samtredia, Abasha, Senaki, Khobi, and Kobuleti). An informational meeting was organized to introduce the proposal to the municipal leaders. The actions to be carried out at the level of municipalities and communities were introduced to the interested parties at the meeting.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Solomon Pavliashvili, spoke at the meeting about the importance of the involvement of representatives of local municipalities in the successful implementation of the project.
Participants talked about the value of locally based risk management, hazards maps created as part of the program, and planned and executed awareness-raising activities.
The meeting was attended by Giorgi Urushadze, State Commissioner in the Guria Region, Zaza Shavadze, Minister of Agriculture of the Autonomous Republic of Adjara, Tamar Aladashvili, Director of the EIEC, Ketevan Skhireli, GCF Project Coordinator of the United Nations Development Programme (UNDP), and the interested public.
The programme "Reducing the risk of climate disasters caused by climate change in Georgia" is financed by the government of Georgia, the Green Climate Fund (GCF), the governments of Switzerland and Sweden, and its implementation is ensured by the United Nations Development Programme (UNDP).