პროფესიული გადამზადების პროგრამა ,,ტყის ინვენტარიზაცია და ტაქსაცია" იწყება!
პროგრამაზე სწავლა უფასოა და მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ სატყეო ან/და მომიჯნავე სფეროში ბაკალავრის ხარისხის მქონე პირებს.
რეგისტრაცია 20 აპრილის ჩათვლით შესაძლებელია ვებ-გვერდზე: http://bit.ly/3o56VwJ
სასწავლო პროცესი იწყება 26 აპრილს და მოიცავს, როგორც თეორიულ, ისე პრაქტიკულ ნაწილს.
წარმატებით დასრულების შემდეგ კურსდამთავრებულები მიიღებენ სახელმწიფოს მიერ აღიარებულ სერტიფიკატს და დასაქმდებიან ეროვნულ სატყეო სააგენტოში.
პროგრამის მიზანია ტყის ტაქსაციის სპეციალისტების (მეტყევე-ტაქსატორი) მომზადება, რომლებიც განახორციელებენ ტყის ინვენტარიზაციის საველე სამუშაოებს და კურსის დასრულების შემდეგ შეძლებენ:
• ტყეში აზომვითი და შეფასებითი სამუშაოების ჩატარებას
• მონაცემთა შეკრებას, დამუშავებას, ელექტრონულ პროგრამაში ასახვასა და ანალიზს
• მონაწილეობას სატყეო ღონისძიებების (ტყითსარგებლობის, ტყის მოვლა-აღდგენის და სხვა) დაგეგმვასა და ტყის მართვის გეგმების მომზადებას
ტყის ინვენტარიზაციის ეტაპები მოიცავს კარტოგრაფიულ მასალებთან მუშაობას, საველე პირობებში ტყის რაოდენობრივი და ხარისხობრივი მაჩვენებლების შესახებ მონაცემთა შეგროვებას, ანალიზსა და კამერალურ დამუშავებას, სატყეო-სამეურნეო ღონისძიებების დანიშვნასა და დოკუმენტაციის შექმნას, მათ შორის, ინვენტარიზაციის საბოლოო პროდუქტის - ტყის მართვის გეგმის მომზადებას.
,,ტყის ინვენტარიზაცია და ტაქსაცია" ხორციელდება გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ ეროვნულ სატყეო სააგენტოსთან თანამშრომლობით და პროფესიული უნარების სააგენტოს მხარდაჭერით.

The vocational training programme "Forest Inventory and Taxation" begins!
The programme is free of charge and open to those with a bachelor's degree in forestry and/or a related field.
Registration is possible until April 20 on the website: http://bit.ly/3o56VwJ
The training process begins on April 26 and includes both theoretical and practical parts.
After successful completion, graduates will receive a state-recognized certificate and be employed at the National Forestry Agency.
The goal of the programme is to train forest taxing specialists (forest taxation) who will carry out forest inventory fieldwork and, after the course, will be able to:
• Conducting measurement and evaluation work in the forest
• Data collection, processing, presentation, and analysis in an electronic programme
• Take part in the planning of forestry activities (forest use, forest maintenance, forest restoration, etc.) and the preparation of forest management plans.
The stages of forest inventory include working with cartographic materials, collecting data on quantitative and qualitative indicators of the forest in field conditions, analysing and camera proceeding. appointing forestry measures, and creating documentation, including the final product of the inventory, a forest management plan.
"Forest Inventory and Taxation" is carried out by the EIEC in cooperation with the National Forestry Agency and with the support of the Professional Skills Agency.