კლიმატის ცვლილების კანონის „მწვანე წიგნის“ შესახებ პირველი საჯარო კონსულტაცია გაიმართა
კლიმატის ცვლილების კანონის  „მწვანე წიგნის“ შესახებ პირველი საჯარო კონსულტაცია ქ. თელავში გაიმართა. კლიმატის ცვლილების კანონის „მწვანე წიგნი“ მოიცავს საქართველოს მიერ აღებულ საერთაშორისო ვალდებულებებს, არსებულ ეროვნულ პოლიტიკას, საქართველოზე კლიმატის ცვლილების ზეგავლენის ანალიზს, სამომავლო რისკებს და კლიმატის კანონის საერთაშორისო მაგალითებს.
შეხვედრას  გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე მაია ბითაძე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, კახეთის მხარის რწმუნებული გიორგი ალადაშვილი, ვესტმინსტერის დემოკრატიის ფონდის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი საქართველოში ლაშა ნაკაშიძე და გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორი თამარ ალადაშვილი ესწრებოდნენ.
,,საქართველო წლებია ახორციელებს სხვადასხვა ღონისძიებას კლიმატის ცვლილების უარყოფითი ზემოქმედებით გამოწვეულ შედეგებთან საბრძოლველად და დგამს შესაბამის ნაბიჯებს ქვეყნის ეკონომიკის დეკარბონიზაციისთვის. ამ წარმატებების პარალელურად, კლიმატის ცვლილების სფეროში გამოწვევად რჩება ის ფაქტი, რომ, დღეისთვის, ქვეყანაში არ არსებობს კლიმატის ცვლილების სფეროს სამართლებრივი რეგულირების ბაზა. რეგულაციები ფრაგმენტულია და ასახულია სხვადასხვა დარგობრივ კანონსა თუ კანონქვემდებარე აქტში. ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, კარგად ჩანს, რამდენად მნიშვნელოვანია კლიმატის ცვლილების კანონის შემუშავება და მიღება, რაც ჩამოაყალიბებს ამ სფეროს საერთო სამართლებრივ ჩარჩოს, რაც ხელს შეუწყობს ნათლად განისაზღვროს მოთხოვნები ქვეყნის მიერ აღებული სამიზნე მაჩვენებლების მისაღწევად“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
როგორც პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარემ, მაია ბითაძემ აღნიშნა, სასიხარულოა, რომ როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივ დონეზე სწორედ არის გააზრებული იმ ძალისხმევის მნიშვნელობა, რომელიც აუცილებელია სხვადასხვა ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელებისას კლიმატის ცვლილების შედეგების გათვალისწინებით; ადგილობრივი მოსახლეობისა და ხელისუფლების ჩართულობა არის გასაღები, რომელიც კანონის მიღების შემდეგ მოგვცემს იმის საშუალებას, რომ შევასრულოთ ყველა ის საერთაშორისო ვალდებულება, რომელიც ნაკისრი გვაქვს კლიმატის ცვლილების პროცესში.
საქართველოს კლიმატის ცვლილების კანონის „მწვანე წიგნი“ საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების  კომიტეტმა, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრთან თანამშრომლობით, ვესტმინსტერის დემოკრატიის ფონდის (WFD)  და გაერთიანებული სამეფოს მხარდაჭერით შეიმუშავა. „მწვანე წიგნის“ მიზანი საქართველოს კლიმატის ცვლილების კანონის შემუშავებისთვის ფართო საზოგადოებრივი დისკუსიისა და კონსულტაციების დაწყებაა.
საჯარო კონსულტაციები გაიმართება ქ.თბილისსა და ქ.ქუთაისში. კონსულტაციების ფარგლებში მიღებული მოსაზრებების შემდეგ, შემუშავდება კლიმატის ცვლილების კანონის „თეთრი წიგნი“, რომელშიც საქართველოს კლიმატის ცვლილების კანონის ძირითადი პრინციპები აისახება.

The first public consultation on the Climate Change Law, "Green Book," was held
The first public consultation on the "Green Book" of the Climate Change Law was held in Telavi. The "Green Book" of the Climate Change Law includes the international obligations undertaken by Georgia, the existing national policy, the analysis of the impact of climate change on Georgia, future risks, and international examples of climate law.
The meeting was attended by Maya Bitadze, Chairman of the Environment Protection and Natural Resources Committee; Nino Tandilashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia; Giorgi Aladashvili, representative of the Kakheti region; Lasha Nakashidze, head of the representation of the Westminster Democracy Foundation in Georgia; and Tamar Aladashvili, director of the Environmental Information and Education Centre.
Representatives of non-governmental and community organisations, representatives of municipalities, students, and interested members of society took part in the consultation. In order to promote the maximum involvement of the population in public consultation, the meeting was held in a hybrid format.
"Georgia has been taking proper action to decarbonize the nation's economy and implementing various measures to prevent the harmful consequences of climate change for years. Along with these achievements, the absence of a national legislative framework for climate change remains a barrier in the field of climate change. The fragmentation of regulations is reflected in the numerous sectoral legislation and by-laws.Based on the above, it is clear how important it is to develop and adopt the law on climate change, which will establish a common legal framework in this area and help to clearly define the requirements for achieving the target indicators taken by the country", said Nino Thandilashvili.
As Maia Bitadze, the chairman of the environment protection and natural resources committee of the parliament, noted, it is good that both the central and local levels understand the importance of the efforts necessary in the implementation of various infrastructural projects, taking into account the consequences of climate change; The involvement of the local population and the government is the key that, after the adoption of the law, will allow us to fulfil all the international obligations that we undertake in the process of climate change.
The "Green Book" of the Climate Change Law of Georgia was developed by the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, in cooperation with the EIEC with the support of the Westminster Foundation for Democracy (WFD) and the United Kingdom. The purpose of the "Green Book" is to initiate a broad public discussion and consultation for the development of the Climate Change Law of Georgia.
Public consultations will be held in Tbilisi and Kutaisi. After the opinions received within the consultations, the "White Book" of the Climate Change Law will be developed, in which the main principles of the Climate Change Law of Georgia will be reflected.