პროფესიული პროგრამა - ,,ტყის ინვენტარიზაცია და ტაქსაცია" დაიწყო
პროფესიული გადამზადების პროგრამაზე - ,,ტყის ინვენტარიზაცია და ტაქსაცია" სასწავლო პროცესი დაიწყო. პროგრამის ფარგლებში დეფიციტურ პროფესიას 17 ახალგაზრდა ეუფლება.
პროგრამის მიზანია ტყის ტაქსაციის სპეციალისტების (მეტყევე-ტაქსატორი) მომზადება, რომლებიც განახორციელებენ ტყის ინვენტარიზაციის საველე სამუშაოებს, შეძლებენ ტყეში აზომვითი და შეფასებითი სამუშაოების ჩატარებასა და სატყეო ღონისძიებების დაგეგმვისა და ტყის მართვის გეგმების მომზადებაში მონაწილეობის მიღებას. პროგრამა მოიცავს, როგორც თეორიულ, ისე პრაქტიკულ ნაწილს; ესენია: კარტოგრაფიულ მასალებთან მუშაობა, საველე პირობებში ტყის რაოდენობრივი და ხარისხობრივი მაჩვენებლების შესახებ მონაცემთა შეგროვება, ანალიზსა და კამერალურ დამუშავება, სატყეო-სამეურნეო ღონისძიებების დანიშვნა და დოკუმენტაციის შექმნა, მათ შორის, ინვენტარიზაციის საბოლოო პროდუქტის - ტყის მართვის გეგმის მომზადება.
პროგრამაზე სწავლა უფასოა. პროგრამის წარმატებით დასრულების შემდეგ, კურსდამთავრებულები მიიღებენ სერტიფიკატს და შესაძლებლობა ექნებათ, დასაქმდნენ ეროვნულ სატყეო სააგენტოში.
,,ტყის ინვენტარიზაცია და ტაქსაცია" ხორციელდება გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ ეროვნულ სატყეო სააგენტოსთან თანამშრომლობით და პროფესიული უნარების სააგენტოს მხარდაჭერით. პროგრამა შემუშავდა და განხორციელების უფლება მოიპოვა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს მხარდაჭერით პროექტის - „საქართველოში სოფლის მეურნეობასთან დაკავშირებული პროფესიული განათლების მოდერნიზაციის ხელშეწყობის პროცესში სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის საკითხებზე განათლების ხელშეწყობა“ ფარგლებში.

The vocational program’’ Forest inventory and taxation" has begun
In the vocational training programme "Forest Inventory and Taxation," the educational process has started. Within the programme, 17 young people are learning a deficient profession.
The aim of the programme is to train forest taxing specialists (forester-taxation), who will carry out field work of forest inventory and be able to take part in forest measurement and assessment work, the planning of forestry measures, and the preparation of forest management plans. The programme includes both theoretical and practical parts. These are working with cartographic materials; collecting data on quantitative and qualitative indicators of the forest in field conditions; analysis and camera processing; appointment of forestry measures; and creation of documentation, including preparation of the final inventory product, the forest management plan.
Studying on the program is free. Upon successful completion of the program, graduates will receive a certificate and have the opportunity to be employed by the National Forestry Agency.
"Forest Inventory and Taxation" is carried out by the EIEC in cooperation with the National Forestry Agency and with the support of the Professional Skills Agency
The programme was developed and authorised for implementation with the support of the United Nations Development Programme (UNDP) and the Swiss Development and Cooperation Agency within the project "Promotion of Education on Agricultural and Environmental Protection Issues in the Process of Promoting the Modernization of Professional Education Related to Agriculture in Georgia".