კლიმატის ცვლილების კანონის „მწვანე წიგნის“ შესახებ საჯარო კონსულტაციები გრძელდება
მორიგი საჯარო კონსულტაცია ქ.ქუთაისში ჩატარდა. კლიმატის ცვლილების კანონის „მწვანე წიგნი“ მოიცავს საქართველოს მიერ აღებულ საერთაშორისო ვალდებულებებს, არსებულ ეროვნულ პოლიტიკას, საქართველოზე კლიმატის ცვლილების ზეგავლენის ანალიზს, სამომავლო რისკებს და კლიმატის კანონის საერთაშორისო მაგალითებს.
შეხვედრას  გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე მაია ბითაძე, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორი თამარ ალადაშვილი, სახელმწიფო რწმუნებული იმერეთის მხარეში ზვიად შალამბერიძე და ვესტმინსტერის დემოკრატიის ფონდის საქართველოს პროგრამის ხელმძღვანელი ქეთევან ჩადუნელი ესწრებოდნენ.
კონსულტაციაში მუნიციპალიტეტების, არასამთავრობო და სათემო ორგანიზაციების  წარმომადგენლები, სტუდენტები და დაინტერესებული მხარეები მონაწილეობდნენ. საჯარო კონსულტაციაში მაქსიმალური ჩართულობის ხელშეწყობის მიზნით, შეხვედრა ჰიბრიდულ ფორმატში ჩატარდა.
საქართველოს კლიმატის ცვლილების კანონის „მწვანე წიგნი“ საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების  კომიტეტმა, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრთან თანამშრომლობით, ვესტმინსტერის დემოკრატიის ფონდის (WFD)  და გაერთიანებული სამეფოს მხარდაჭერით შეიმუშავა. „მწვანე წიგნის“ შექმნის მიზანი საქართველოს კლიმატის ცვლილების კანონის შემუშავებისთვის ფართო საზოგადოებრივი დისკუსიისა და კონსულტაციების დაწყებაა.
კონსულტაციების ფარგლებში მიღებული მოსაზრებების შემდეგ, შემუშავდება კლიმატის ცვლილების კანონის „თეთრი წიგნი“, რომელშიც საქართველოს კლიმატის ცვლილების კანონის ძირითადი პრინციპები აისახება.

Public consultation on the ‘’Green Book’’ on climate change Law continues
Another public consultation was held in Kutaisi. The "Green Book" of the Climate Change Law includes the international obligations undertaken by Georgia, the existing national policy, the analysis of the impact of climate change on Georgia, future risks, and international examples of climate law.
The meeting was attended by the chairman of the environment protection and natural resources committee  Maya Bitadze, the director of the  EIEC, Tamar Aladashvili, the state representative in the Imereti region, Zviad Shalamberidze; the head of the Georgia program of the Westminster Democracy Foundation and Ketevan Chaduneli.
Participants in the consultation included municipalities, non-governmental and community organisations, students, and other interested parties. The meeting was conducted in a hybrid format in order to maximise public involvement in the consultation.
The "Green Book" of the Climate Change Law of Georgia was developed by the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, in cooperation with the EIEC with the support of the Westminster Foundation for Democracy (WFD) and the United Kingdom. The aim of creating the "Green Book" is to initiate a broad public discussion and consultation for the development of the Climate Change Law of Georgia.
After the opinions formed during consultations, the "White Book" of the Climate Change Law will be developed, which will reflect the main principles of the Climate Change Law of Georgia.