„სატყეო სკოლაში“ სწავლა დაიწყო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის „სატყეო სკოლაში“ სწავლა დაიწყო. სასწავლო კურსი ცენტრის დირექტორმა, თამარ ალადაშვილმა და პროექტის „ECO.Georgia” დირექტორმა ლუთს იარჩინსკიმ გახსნეს.
სასწავლო კურსის „სატყეო სკოლის” მიზანია ტყესთან დაკავშირებული საკითხებით დაინტერესებულ ახალგაზრდებს მისცეს სიღრმისეული ცოდნა, როგორც თეორიული ისე პრაქტიკული ასპექტების გათვალისწინებით და ხელი შეუწყოს დეფიციტური პროფესიების პოპულარიზაციას ახალგაზრდებში.
IX-XII კლასის მოსწავლეები გაეცნობიან ისეთ საკითხებს, როგორიცაა ტყის როლი მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევაში, ტყის ტიპები/ტყის შემქმნელი ძირითადი მერქნიანი სახეობები, მერქნული და არამერქნული რესურსები, მავნებლები, ტყის მდგრადი მართვის პრინციპები,  ტყის ბიომრავალფეროვნება, კლიმატის ცვლილება და მისი გავლენა ტყეზე, ბუნებრივი საფრთხეები, ტყის ხანძრები, ენერგოეფექტურობა, ალტერნატიული საწვავი, როგორც ტყეზე ზეწოლის შემცირების შესაძლებლობა, დაცული ტერიტორიები, ეკოტურიზმი, ტყეზე მონიტორინგისა და კანონ აღსრულების მექანიზმები, მეტყევის პროფესია და სატყეო განათლება.
სასწავლო კურსი ორი თვე გაგრძელდება. ონლაინ სემინარების შემდეგ, ახალგაზრდები საველე პრაქტიკას გაივლიან, სადაც ტყის ინვენტარიზაციის ტექნიკურ პროცესებს გაეცნობიან, შეისწავლიან მეთოდოლოგიას, რომლის მეშვეობითაც ქვეყნის მასშტაბით ტყის ეროვნული აღრიცხვა ხდება.
ლექციებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენლები და მოწვეული სპეციალისტები ჩაატარებენ.
კურსი შემუშავებულია პროექტის „საქართველოში ტყის სექტორის რეფორმის განხორციელების მხარდაჭერა - ECO.Georgia“ ფარგლებში,  კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), საქართველოს მთავრობის, გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ფედერალური სამინისტროს (BMZ), შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) თანადაფინანსებით. პროექტი ხორციელდება გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებისა (GIZ) და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ, სამინისტროს დაქვემდებარებული უწყებების ჩართულობით.

The staying process at the Forestry School has started
The staying process at the'' Forestry School'' of the Environmental Information and Education Centre under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia has started. The training course was opened by the director of the centre, Tamar Aladashvili, and the director of the "ECO.Georgia" project, Lutz Jarczynski.
The purpose of the training course "Forestry School" is to give in-depth knowledge to young people interested in forest-related topics, covering both theoretical and practical aspects, and to support the promotion of deficient occupations among young people.
Students of classes IX-XII will be introduced to topics such as the role of forests in achieving sustainable development goals, forest types and major forest-forming sapwood timber and non-timber resources, pests, principles of sustainable forest management, forest biodiversity, climate change and its impact on forests, natural hazards, forest fires, energy efficiency, alternative fuels as an opportunity to reduce pressure on forests, protected areas, ecotourism, forest monitoring and law enforcement mechanisms, forestry, and forestry education.
The two-month training program will be conducted. Following the online seminars, young people will take part in fieldwork where they will gain knowledge of the technical procedures involved in conducting a forest inventory and examine the methodology used to conduct the national forest inventory across the entire country.
Lectures will be conducted by representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and invited experts.
The program was established as part of the "Support to Enable the Implementation of a Forest Sector Reform in Georgia (ECO. Georgia)" project, which was funded in part by the Green Climate Fund (GCF), the Government of Georgia, the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), and the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC). With the assistance of the Ministry's subordinate organizations, the project is carried out by the Georgian Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the German Society for International Cooperation (GIZ).