ორჰუსის კონვენციის მხარე ქვეყნების წარმომადგენლებთან შეხვედრა გაიმართა
ქ. დუშანბეში, ორჰუსის კონვენციის ფარგლებში გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში საზოგადოების ჩართულობის უზრუნველყოფისა და მწვანე ეკონომიკის პრინციპების დანერგვის ხელშეწყობასთან დაკავშირებით შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაში ორჰუსის კონვენციის მხარე ქვეყნების გარემოს დაცვის სამინისტროებისა და ორჰუსის ცენტრების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
შეხვედრა მიზნად ისახავდა ქვეყნების, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და საზოგადოების მხრიდან ორჰუსის კონვენციის პრინციპების განხორციელების მნიშვნელობის შესახებ საუკეთესო პრაქტიკის მაგალითების წარდგენას. 2002 წლიდან ეუთო მხარს უჭერს ორჰუსის ცენტრების ფუნქციონირებას და ორჰუსის კონვენციის განხორციელებას სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის რამდენიმე ქვეყანაში, აღმოსავლეთი ევროპაში, ცენტრალური აზიასა და სამხრეთ კავკასიაში.
შეხვედრაზე, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა თამარ ალადაშვილმა საქართველოში გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილების მიღების პროცესში საზოგადოების ჩართულობისა და მწვანე ეკონომიკის პრინციპების ხელშეწყობასთან დაკავშირებით პრეზენტაცია წარადგინა.
ორჰუსის ცენტრების ყოველწლიური შეხვედრა ქ. დუშანბეში (ტაჯიკეთი) ეუთოს, ევროპის უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის ეკონომიკური და გარემოსდაცვითი საქმიანობის კოორდინატორის ოფისის (OSCE) ორგანიზებით გაიმართა.

Within the framework of the Aarhus Convention, a meeting was conducted in the city of Dushanbe with the aim of guaranteeing public participation in the environmental decision-making process and encouraging the adoption of green economy principles. Representatives of the EIEC of the countries party to the Aarhus Convention took part in the meeting.
The aim of the meetings was to showcase best practices regarding how crucial it is for nations, international bodies, and society as a whole to put the ideas of the Aarhus Convention into practice. Since 2002, the OSCE has supported the operation of Aarhus Centers and the implementation of the Aarhus Convention in several countries in South-Eastern Europe, Eastern Europe, Central Asia, and the South Caucasus.
Tamar Aladashvili, the director of the EIEC, provided a presentation at the meeting on promoting the green economy's principles and public participation in Georgia's environmental decision-making process.
The Office of the Coordinator of Economic and Environmental Activities of the Organisation for Security and Cooperation in Europe (OSCE) organized the annual meeting of Aarhus Centres in Dushanbe, Tajikistan.