აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონული სემინარი მდგრადი საჯარო შესყიდვებისა და ეკო-ეტიკეტირების შესახებ
2023 წლის 14 ნოემბერს, 12:00 საათზე გაიმართება ონლაინ სემინარი მდგრადი საჯარო შესყიდვების და ეკოეტიკეტირების შესახებ.
სემინარზე განხილული იქნება მდგრადი სახელმწიფო შესყიდვების (SPP) და ეკოეტიკეტირების ძირითადი მიღწევები, გამოწვევები და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში მიღებული გამოცდილება.
სემინარში მონაწილეობას მიიღებენ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების სამთავრობო ინსტიტუტების, აკადემიის, ბიზნეს ასოციაციების, არაკომერციული ორგანიზაციებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, ასევე, პროგრამის „EU4Environment“ განმახორციელებელი სააგენტოები.
შეხვედრა ორგანიზებულია UNEP-ის მიერ ევროკავშირის დაფინანსებული რეგიონული პროგრამის „EU4Environment“ ფარგლებში, რომელიც ეხმარება ხუთ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყანას - საქართველოს, სომხეთს, აზერბაიჯანს, მოლდოვას და უკრაინას - შეინარჩუნონ და უკეთ გამოიყენონ თავიანთი ბუნებრივი კაპიტალი, გაზარდონ ხალხის ეკოლოგიური კეთილდღეობა.

Regional workshop on Sustainable Public Procurement and eco-labelling
The regional workshop on Sustainable Public Procurement and eco-labelling will take place on 14 November 2023, 12:00.
Please follow this link to register for the event: https://zoom.us/meeting/register/tJcqdu6rqz0oEtE-uO4onhj-ewNSSuiSeACc#/registration
Objectives of the regional workshop are to:
• Highlight key achievements on SPP and eco-labelling in the EU4Environment project countries in the period 2019-2023;
• Present case studies on SPP and eco-labelling from EU member states and from the EaP region;
• Discuss challenges and lessons learned in promoting SPP and eco-labelling in the EaP region;
• Identify national and regional stakeholders, networks and/or mechanisms for continued promotion of SPP and eco-labelling in EaP countries beyond EU4Environment.
Participants: Representatives from EaP countries’ government institutions, academia, business associations, non-profit organizations and civil society, as well as EU4Environment implementing agencies.
Since 2019, as part of the EU-funded EU4Environment programme, UNEP has helped assess and improve the policy and legal frameworks on SPP and eco-labelling in Georgia, Moldova and Ukraine, as well as to prepare sustainability criteria for numerous product categories that are annually procured by governmental entities. Further assessments are currently ongoing in Armenia and Azerbaijan, while training and awareness-raising activities continue to be organised at national and regional levels.