მეხუთე ეროვნული შეტყობინების და პირველი ორწლიური გამჭვირვალობის ანგარიშის (5NC/1BTR) მომზადების შესახებ შეხვედრა გაიმართა
შეხვედრას გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორი თამარ ალადაშვილი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსა და კლიმატის ცვლილების დეპარტამენტის ხელმძღვანელის მოადგილე მაია ჯავახიშვილი, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) გარემოს დაცვისა და ენერგეტიკის მიმართულების ხელმძღვანელი ნინო ანთაძე და კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრის (REC Caucasus) დირექტორი  სოფიკო ახობაძე ესწრებოდნენ.
შეხვედრაზე იმსჯელეს 5NC/1BTR ანგარიშგების მომზადების, კლიმატის ცვლილების გავლენისა და მისდამი ადაპტაციის საკითხებზე. მონაწილეებმა აღნიშნულ თემასთან დაკავშირებული მოსაზრებები, რეკომენდაციები და შენიშვნები განიხილეს; მათ შორის, ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა კლიმატის ცვლილების გავლენა მყინვარებზე, საქართველოს ტყეებზე, დაცულ ტერიტორიებზე, ადამიანის ჯანმრთელობასა და ტურიზმის სექტორზე.
შეხვედრა გაიმართა პროექტის „საქართველოს მეხუთე ეროვნული შეტყობინებისა და პირველი ორწლიური გამჭვირვალობის ანგარიშის შემუშავება გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის (UNFCCC) მიმართ“ ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის (GEF) მხარდაჭერით.

The meeting was held on the preparation of the fifth national communication and the first biennial transparency report (5NC/1BTR).
The meeting was attended by: the Director of Environmental Information and Education Centre Tamar Aladashvili; Deputy Head of the Department of Environment and Climate Change of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Maya Javakhishvili; Head of the Environment and Energy of the United Nations Development Programme (UNDP) Nino Antadze; and Director of Regional Environmental Centre for Caucasus (REC Caucasus) Sophiko Akhobadze.
The meeting discussed the issues of the preparation of the 5NC/1BTR report, the impact of climate change, and adaptation to it. The participants discussed opinions, recommendations, and notes related to the mentioned topic. Among them were such issues as the impact of climate change on glaciers, forests in Georgia, protected areas, human health, and the tourism sector.
The meeting was held within the project "Development of Georgia's Fifth National Communication and First Biennial Transparency Report to the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC)" implemented by the Centre for Environmental Information and Education with the support of the United Nations Development Program (UNDP) and the Global Environment Facility (GEF).