კატასტროფების რისკის მართვის საკითხებზე სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
კატასტროფების რისკის მართვისა და შემცირების პროცესში მუნიციპალიტეტების როლისა და პასუხისმგებლობის საკითხებზე მერიებისა და სათემო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან  სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრას პროექტის - „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ 13 სამიზნე მუნიციპალიტეტის (გორი, თელავი, ახმეტა, სიღნაღი, ლაგოდეხი, სამტრედია, აბაშა, სენაკი, ხობი, ქობულეთი, ჩოხატაური, ოზურგეთი, ლანჩხუთი) წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
შეხვედრა, რომელიც  გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით გაიმართა, ცენტრის დირექტორის მოადგილემ ეკატერინე ბენდელიანმა  გახსნა.
„აღნიშნული შეხვედრები ხელს უწყობს მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებმა გააცნობიერონ საკუთარი როლი და პასუხისმგებლობა კატასტროფის რისკის მართვისა და შემცირების პროცესში. სამუშაო ფორმატში ადგილობრივ თვითმმართველობებსა და სათემო ორგანიზაციებს შორის დიალოგის ხელშეწყობა უზრუნველყოფს ადგილობრივი საჭიროებების გამოკვეთას. მნიშვნელოვანია, რომ პროექტის ფარგლებში გაძლიერდება მოწყვლადი თემების მედეგობა კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკების მიმართ“, - განაცხადა ეკატერინე ბენდელიანმა.
შეხვედრის მონაწილეებმა, პროექტის ექსპერტებთან და საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის წარმომადგენლებთან ერთად, კატასტროფების რისკის მართვის პროცესში საჯარო და სათემო სექტორის თანამშრომლობის საკითხები და საგანგებო სიტუაციების გეგმის მნიშვნელობა განიხილეს. გარემოს ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლებმა მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებს ჰიდრომეტეოროლოგიური და გეოლოგიური საფრთხეების რუკების გამოყენების შესახებ მიაწოდეს ინფორმაცია.
გაეროს განვითარების პროგრამის საერთაშორისო ექსპერტმა ზვავების მიმართულებით ვოლტერ ამანიმ შეხვედრაზე ყურადღება გაამახვილა ზვავის გამომწვევ მიზეზებზე და საფრთხის რუკების გამოყენების მნიშვნელობაზე.
პროგრამა „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ დაფინანსებულია საქართველოს მთავრობის, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), შვეიცარიის და შვედეთის მთავრობის მიერ, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით.

Municipal representatives and representatives of community organizations met for a working meeting to discuss the roles and responsibilities of municipalities in the process of disaster risk reduction and management. Participants in the project "Reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia" included representatives from 13 target municipalities: Gore, Telavi, Akhmeta, Sighnaghi, Lagodekhi, Samtredia, Abasha, Senaki, Khobi, Kobuleti, Chokhatauri, Ozurgeti, and Lanchkhuti.
The meeting, which was organized by the EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, was opened by the deputy director of the centre, Ekaterine Bendeliani.
"The mentioned meetings help the representatives of municipalities understand their role and responsibility in the process of disaster risk management and reduction. Facilitation of dialogue between local governments and community organizations in a working format ensures the identification of local needs. It is important that, within the framework of the project, the resilience of vulnerable communities to the risks of disasters caused by climate change be strengthened," said Ekaterine Bendeliani.
The significance of the emergency plan and public and community sector collaboration in disaster risk management were among the topics covered by the meeting attendees, project experts, and emergency management service representatives. The use of maps of geological and hydrometeorological hazards was explained to the municipal representatives by representatives of the National Environment Agency.
Walter Amani, an international expert on avalanches for the United Nations Development Program, focused on the causes of avalanches and the importance of using hazard maps at the meeting.
The program "Reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia" is financed by the Government of Georgia, the Green Climate Fund (GCF), the Government of Switzerland, and Sweden, with the support of the United Nations Development Programme (UNDP).