სურსათის უვნებლობის მსოფლიო დღე საქართველოში მასშტაბურად აღინიშნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და სურსათის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებით, სურსათის უვნებლობის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით, 7 ივნისს არაერთი საინფორმაციო და შემეცნებითი აქტივობა გაიმართა.
თბილისში, რიყის პარკში, ქართული წარმოების სასურსათო პროდუქციის გამოფენა-გაყიდვა მოეწყო; გარემოს დაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ჩართულობით, მოსწავლეებისთვის ჩატარდა ღია გაკვეთილი თემაზე: „სურსათის უვნებლობა - მითები და ფაქტები“.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და მასში შემავალი უწყებების, ჩეხეთის განვითარების სააგენტოს, სამეცნიერო წრეების, ბიზნესსექტორის წარმომადგენლები და მოსწავლეები.
წელს სურსათის უვნებლობის მსოფლიო დღე ყურადღებას სურსათის მოხმარებასთან დაკავშირებული პოტენციური რისკების განსაზღვრასა და მათი თავიდან აცილების გზებზე ამახვილებს. მნიშვნელოვანია, მოსახლეობამ და ბიზნესმა იცოდეს, როგორ შეიძინოს, მოამზადოს და მოიხმაროს სურსათი უვნებლად და როგორ მოიქცეს სურსათისმიერი მოწამვლის შემთხვევაში.
სურსათის უვნებლობის მსოფლიო დღე გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციისა (FAO) და ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის (WHO) ინიციატივით, 2019 წლიდან ყოველწლიურად 7 ივნისს აღინიშნება.

World Food Safety Day was celebrated on a large scale in Georgia
Organized by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the National Food Agency, several informative and educational activities were held on June 7 in connection with World Food Safety Day.
An exhibition and sale of Georgian food products were organized in Rikhe Park in Tbilisi. With the involvement of the Environmental Information and Education Center, an open lesson was held for students on the topic "Food safety: myths and facts.".
The event was attended by representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and its agencies, including the Czech Development Agency, scientific circles, the business sector, and students.
This year, World Food Safety Day focuses on identifying potential risks associated with food consumption and ways to avoid them. The population and businesses need to know how to purchase, prepare, and consume food safely and how to act in case of food poisoning.
World Food Safety Day is celebrated on June 7 every year since 2019 by the initiative of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the World Health Organization (WHO).