მწვანე ბანაკში „კლიმატის ელჩები” სწავლა დაიწყო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით, მწვანე ბანაკში „კლიმატის ელჩები 2024" სწავლა დაიწყო. მწვანე ბანაკი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილმა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) კლიმატური პროგრამის მენეჯერმა თორნიკე ფულარიანმა გახსნეს.
ბანაკი ახალგაზრდებს შესაძლებლობას მისცემს, აიმაღლონ ცნობიერება ისეთ გარემოსდაცვით საკითხებზე, როგორიცაა ბიომრავალფეროვნება; ტყის რესურსების მდგრადი მართვა და პრაქტიკული სამუშაო; ჰიდროლოგიური და გეოლოგიური საფრთხეები; კატასტროფის რისკის შემცირება, მისი ძირითადი კონცეფცია და ტერმინები; უსაფრთხოების წესები კატასტროფების დროს; საფრთხეებისა და მოწყვლადობის შეფასება და რისკის განსაზღვრა.
მწვანე ბანაკში მონაწილეობისათვის, კონკურსის საფუძველზე, 50-ზე მეტი ახალგაზრდა შეირჩა, რომლებიც საქართველოს სხვადასხვა რეგიონს წარმოადგენენ, მათ შორის, პროგრამის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში"  სამიზნე მუნიციპალიტეტებს.
მწვანე ბანაკი „კლიმატის ელჩები” ხორციელდება გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ პროგრამის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში”, რომელიც დაფინანსებულია საქართველოს მთავრობის, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), შვედეთის და შვეიცარიის მთავრობების მიერ. პროგრამის განხორციელებას გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) უზრუნველყოფს.

Climate ambassadors" have started studying in the green camp
Under the organization of the EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, studies in the green camp "Climate Ambassadors 2024" have started. The green camp was opened by the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Solomon Pavliashvili, and the Climate Program Manager of the United Nations Development Programme (UNDP), Tornike Phullariani.
The camp will provide youth with an opportunity to raise awareness of environmental issues such as biodiversity; sustainable management of forest resources and practical work; hydrological and geological hazards; Disaster risk reduction, its basic concept, and terms; safety rules during disasters; Threat and vulnerability assessment and risk determination
Based on the contest, more than 50 young people from different regions of Georgia were selected to participate in the Green Camp, including target municipalities of the program "Reducing the Risk of Climate-Driven Disasters in Georgia.".
The Green Climate Fund (GCF), the governments of Sweden and Switzerland, the Government of Georgia, and the EIEC are the founders of the "Climate Change Disaster Risk Reduction in Georgia" initiative, which includes the Green Camp "Climate Ambassadors." The United Nations Development Program (UNDP) oversees the program's execution.