„ეკოლიდერთა სკოლაში“ 2024 წლის სასწავლო კურსი დასრულდა
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ შემუშავებული პროგრამის „ეკოლიდერთა სკოლა“ 2024 წლის სასწავლო კურსი დასრულდა. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი და გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორი თამარ ალადაშვილი მოსწავლეებს  შეხვდნენ და სერტიფიკატები გადასცეს.
„ეკოლიდერთა სკოლის“ მიზანი ახალგაზრდა თაობისათვის გარემოსდაცვითი საკითხების სწავლება და ამ მიმართულებით მათი ცნობიერების ამაღლებაა. ორი თვის განმავლობაში, მოსწავლეებს ლექციებს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის წარმომადგენლები და მოწვეული სპეციალისტები უტარებდნენ.
მოსწავლეებმა სასწავლო კურსის ფარგლებში მიიღეს ინფორმაცია მდგრადი განვითარების მიზნების, ადამიანის უფლებების, ნარჩენების მართვის, დაცული ტერიტორიების, ბიომრავალფეროვნების, კლიმატის ცვლილების, ტყის მდგრადი მართვისა და გარემოსდაცვითი განათლების შესახებ.
თეორიული სწავლების შემდეგ, მოსწავლეები პრაქტიკული ნაწილის ფარგლებში ალგეთის ეროვნულ პარკს, საქართველოს ეროვნულ ბოტანიკურ ბაღს და შპს „პოლივიმს“ ესტუმრნენ, სადაც ნარჩენების გადამუშავების პროცესს ადგილზე გაეცნენ. ასევე, შეხვედრა გაიმართა კომპანია „თეგეტა გრინ პლანეტის“ დირექტორთან შალვა ახვლედიანთან, სადაც ახალგაზრდებმა მიიღეს ინფორმაცია ნარჩენების მართვის ეფექტიანობის, ეკომეგობრული ინიციატივებისა და მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულებების შესახებ.
„ეკოლიდერთა სკოლის“ გასვლითი შეხვედრის ფინანსური მხარდამჭერია კომპანია „თეგეტა გრინ პლანეტი“.
პროექტი მთელი ქვეყნის მასშტაბით განხორციელდა. მასში მონაწილეობა მიიღეს მეცხრედან მეთორმეტე კლასის ჩათვლით სკოლის მოსწავლეებმა. მონაწილეთა შერჩევა კონკურსის საფუძველზე მოხდა.

The learning cours of ecolieader school has anded
The E-course for Eco Leader School, the program implemented by EIEC in 2024, has finished. Solomon Pavliashvili, the Deputy Minister of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, and the Director of the EIEC, Tamar Aladashvili, met students and handed over the certificates.
Eco Leader School aims to teach young people about environmental issues and raise awareness in the field of environment. Invited specialists and representatives of EIEC held the lectures.
The course provided students with information on sustainable development goals, human rights, waste management, protected areas, biodiversity, climate change, forest sustainable management, and environmental education.
After theory, the students within the practical part of the course went to Algeti National Park, the Botanical National Garden of Georgia, and Polivim’’ LTD, the students got familiar with the waste management process in the place.
The financial support was provided by Tegeta Green Planet" company for the Eco Leader School'' field meeting.
The project was implemented throughout the country. the students from ninth to twelfth grade participated in it. The participants were selected based on the contest.