კლიმატის ელჩების მონაწილეობით შეხვედრა „ახალგაზრდები უსაფრთხო მომავლისთვის“ გაიმართა
კატასტროფების რისკის შემცირების საერთაშორისო დღის აღნიშვნის ფარგლებში, კლიმატის ელჩების მონაწილეობით, შეხვედრა „ახალგაზრდები უსაფრთხო მომავლისთვის“ გაიმართა. მონაწილეებმა  კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებულ საფრთხეებზე იმსჯელეს და ინიციატივები წარადგინეს.
შეხვედრა  გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილემ საქართველოში ნილს ქრისტენსენსმა და გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორის მოადგილე ეკატერინე ბენდელიანმა გახსნეს.
„საგანმანათლებლო პროგრამების, სტიპენდიებისა და სასკოლო გრანტების მეშვეობით, ხელს ვუწყობთ ახალგაზრდებს, რომ კლიმატის ცვლილების საკითხებში ცოდნა გაიღრმავონ და გარემოსდაცვით აქტივობებში ჩაერთონ. მნიშვნელოვანია, რომ ახალგაზრდა თაობა მზად იყოს კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებების მისაღებად“, - განაცხადა გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორის მოადგილე ეკატერინე ბენდელიანმა.
ღონისძიებაზე მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმის „გმადლობთ ამ სამყაროსთვის“ პრემიერა გაიმართა. ფილმში კლიმატის ელჩი რეზი დგებუაძე მონაწილეობს.  „გმადლობთ ამ სამყაროსთვის“ პროექტია, რომელიც გვიყვება, თუ რას ფიქრობენ ახალგაზრდები კლიმატის ცვლილებაზე და როგორ ხედავენ საკუთარ მომავალს  ცვალებად რეალობაში.
„ახალგაზრდები კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული საქმიანობის ეპიცენტრში არიან. მათი ჩართულობა და მონაწილეობა კრიტიკულად მნიშვნელოვანია კატასტროფებისგან დაცული, უსაფრთხო და მდგრადი მომავლის მშენებლობისთვის. გაეროს განვითარების პროგრამა სიამაყით უჭერს მხარს ახალგაზრდულ ინიციატივებს, რომლებიც ცვლიან საზოგადოების დამოკიდებულებას და ხელს უწყობენ ცხოვრების მდგრადი წესის დანერგვას“, - განაცხადა ნილს ქრისტენსენმა, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილემ საქართველოში.
ღონისძიება  საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრისა და გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) ორგანიზებით, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), შვედეთის საელჩოსა და შვეიცარიის განვითარების სააგენტოს ხელშეწყობით გაიმართა.

"Youth for a Safer Future" was the topic of the Climate Ambassadors meeting
Climate Ambassadors participated in a meeting on "Youth for a Safer Future" as part of the International Day for Disaster Risk Reduction observance. Participants gave presentations and discussed the risks posed by climate change.
The meeting was opened by Nils Christensen, Deputy Resident Representative of the United Nations Development Programme (UNDP) in Georgia, and Ekaterine Bendeliani, Deputy Director of the Environmental Information and Education Centre.
Through educational programs, scholarships, and school grants, we encourage young people to deepen their understanding of climate change topics and engage in environmental activities. The younger generation needs to be prepared to make climate change-related decisions,” stated Ekaterine Bendeliani, Deputy Director of the Environmental Information and Education Centre.
The short documentary "Thank You for This World" was also premiered at the event. Rezi Dgebuadze, a climate ambassador, takes part in the movie. Through the "Thank You for This World" initiative, we may learn how young people perceive their future in a changing world and what they believe about climate change.
“Young people are at the epicentre of climate change action. Building a secure, sustainable, and disaster-resilient future depends on their involvement and engagement. Nils Christensen, UNDP Deputy Resident Representative in Georgia, stated '' UNDP is pleased to support youth-led initiatives that are influencing public attitudes and promoting sustainable lifestyles in Georgia.
The event was organised by the Environmental Information and Education Centre of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the United Nations Development Programme (UNDP), with the support of the Green Climate Fund (GCF), the Embassy of Sweden, and the Swiss Development Agency.