ბორჯომის მუნიციპალიტეტში, დაბა ბაკურიანში, წყალსაცავის (რომლის წყლის შესაკავებლად ან მუდმივად დასაგროვებლად გამოიყენება და რომლის მიერ შეკავებული ან დაგროვებული წყლის მოცულობა 50 000 მ3-ზე მეტია) მოწყობა-ექსპლუატაციის პროექტი
სამცხე-ჯავახეთი, ბორჯომი, დაბა ბაკურიანი, ბორჯომის მუნიციპალიტეტი, დაბა ბაკურიანი
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ წარუდგინოთ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს 2022 წლის 5 მაისის ჩათვლით.
განცხადება და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://mepa.gov.ge/Ge/PublicInformation/33954
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშის საჯარო განხილვა ჩატარდება 2022 წლის 2 მაისს, 15:00 სთ-ზე, მისამართი: დაბა ბაკურიანის საზოგადოებრივი ცენტრის შენობა (აღმაშენებლის №8).

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture publishes a scoping report of the planned activities. Written remarks and opinions related to the scoping report of the planned activity can be submitted to the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia at the following address: Marshal Gelovani Avenue N6. Or send it by e-mail to eia@mepa.gov.ge.
In Borjomi Municipality, Bakuriani, a reservoir (used for water retention or permanent accumulation, and the volume of water retained or accumulated by it is more than 50,000 m3) Arrangement-operation project
The written remarks and opinions related to the scoping report of the planned activity can be submitted to the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia by May 5, 2022.
See the announcement and detailed information at the link below - https://mepa.gov.ge/Ge/PublicInformation/33954
The public hearing for the scoping report of the planned activity will be held on May 2, 2022, at 15:00, at the Bakuriani Community Center building (Agmashenebeli No. 8).