შპს „საქართველოს მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიის“ სამეგრელო-ზემო სვანეთის ახალი არასახიფათო ნარჩენების განთავსების ობიექტის (ნაგავსაყრელის) მშენებლობისა და ექსპლუატაციის პროექტი
სამეგრელო და ზემო სვანეთი, ზუგდიდი, სოფ. ცაცხვი, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტი, სოფ ცაცხვი, სოფ. დიდინეძი
შენიშვნები და მოსაზრებები მიიღება წერილობით  2022 წლის 7 ივნისის ჩათვლით.
ანგარიში და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://mepa.gov.ge/Ge/PublicInformation/33970
1.     2022 წლის 19 მაისს, 16:00 საათზე. მისამართი: ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფ. ცაცხვის საბაზო სკოლა.
2.  2022 წლის 20 მაისს, 12:00 საათზე. მისამართი: ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფ. დიდინეძის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia publishes an environmental impact assessment report of the planned activities.
Written remarks and opinions related to the EIA report of the planned activities can be submitted to the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia at the following address: Tbilisi, Marshal Gelovani Avenue N6 or Email address:: eia@mepa.gov.ge.
Georgian Solid Waste Management Company Ltd. Samegrelo-Zemo Svaneti New Non-Hazardous Waste Disposal Facility (Landfill) Construction and Operation Project
Comments and opinions are accepted in writing by June 7, 2022.
See the report and detailed information at the link - https://mepa.gov.ge/Ge/PublicInformation/33970
A public hearing on the environmental impact assessment report of the planned activity will be held:
1. The address is Zugdidi Municipality Village on May 19, 2022, at 4:00 p.m.Lime Basic School.
2. On May 20, 2022, at 12:00 the address Zugdidi Municipality Village, Didinedze Administrative Unit Building.