გარდაბნის მუნიციპალიტეტში, სოფ. მარტყოფში შპს „ლეგომეტალის“ ალუმინის ჯართისგან ალუმინის სხმულების დამამზადებელი საწარმოს ექსპლუატაციის პირობების ცვლილების პროექტი
შენიშვნები და მოსაზრებები მიიღება წერილობით  2022 წლის 27 ივნისის ჩათვლით.
ანგარიში და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://mepa.gov.ge/Ge/PublicInformation/34015
დაგეგმილი საქმიანობის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშის საჯარო განხილვა ჩატარდება 2022 წლის 7 ივნისს, 13:00 საათზე. მისამართი: გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფ. მარტყოფის საზოგადოებრივი ცენტრის შენობა.

In Gardabani municipality, The project to change the operating conditions of the aluminium iron casting making plant of Legometal Ltd. in a village Martkopi
Kvemo Kartli, Gardabani, Village Martkofi,
The Ministry of  Environmental Protection and Agriculture publishes the environmental impact assessment report .
Statements on environmental decision-making:
In Gardabani municipality,  The project to change the operating conditions of the aluminium iron casting making plant of Legometal Ltd. in a village Martkopi
Comments and opinions are accepted in writing by June 27, 2022.
See the report and detailed information. At the following address: https://mepa.gov.ge/Ge/PublicInformation/34015
The public hearing for the Environmental Impact Assessment Report for the planned activity will be held on June 7, 2022, at 13:00. Gardabani Municipality Village Address Martkopi Community Center Building.