ამბროლაურის მუნიციპალიტეტში, მდ. ასკისწყალზე 5.3 მგვტ დადგმული სიმძლავრის ,,ასკისწყალი ჰესის“ მშენებლობა და ექსპლუატაცია
რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი, ამბროლაური, სოფ. ჭრებალო, ამბროლაურის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ჭრებალო და სოფ. ხვანჭკარა
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ წარუდგინოთ სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2023 წლის 8 ივნისის ჩათვლით.
განცხადება და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/4840
1. 2023 წლის 7 ივნისს, 11:00 სთ-ზე, მისამართი: ამროლაურის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ჭრებალოს კულტურის სახლის შენობა.
2. 2023 წლის 7 ივნისს, 14:00 სთ-ზე, მისამართი: ამროლაურის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ხვანჭკარის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.

Construction and operation of the 5.3 MW "Askistskali HPP" on the Askistskali River in Ambrolauri municipality
Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti, Ambrolauri, Village Chrebalo,
The LEPL of the National Environment Agency, under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, is publishing the scoping report for the planned activity. The notes and opinions regarding the scoping report for the planned activity need to be submitted in writing to the National Environment Agency at the address Marshal Gelovani Avenue N6 or sent by email.eia@mepa.gov.ge
The notes and opinions regarding the scoping report for the planned activity, need to be submitted in writing to the National Environment Agency, at the address Marshal Gelovani Avenue N6, Tbilisi. by June 8 2923.
See the statement for detailed information at the link: https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/4840.
1. Address: Ambrolauri municipality, Chrebalo village, the building of the House of Culture.On June 7, 2023, at 11:00.
2. Address: Amrolauri municipality, village building of the administrative unit of Khvanchkara On June 7, 2023, at 14:00.