კასპის მუნიციპალიტეტის, სოფ. მეტეხში შპს „ჯი პი პის“ მეფრინველეობის ფერმის (1 800 000 სადგომით ქათმებისთვის) ექსპლუატაციის პროექტი
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ წარუდგინოთ სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2022 წლის 6 ივლისის ჩათვლით.
განცხადება და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/238
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშის საჯარო განხილვა ჩატარდება 2022 წლის 1  ივლისს, 14:00 სთ-ზე, მისამართი: კასპის მუნიციპალიტეტი, სოფ. მეტეხის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.

LEPL National Environment Agency of Georgia's Ministry of Environmental Protection and Agriculture publishes a scoping report on the planned activities. The written remarks and opinions related to the scoping report of the planned activity can be submitted to the address of the National Environment Agency: Tbilisi, Marshal Gelovani Avenue N6 or sent by e-mail. Email address: eia@mepa.gov.ge
Kaspi municipality, village. GPP Poultry Farm (1,800,000 chicken stalls) operation project in Metekhi
The written remarks and opinions related to the scoping report of the planned activity can be submitted to the LEPL National Environment Agency inclusive July 6, 2022.
See the statement and detailed information at the link - https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/238
The public hearing of the scoping report for the planned activity will be held on July 1, 2022, at 14:00 at the following address: Kaspi Municipality, village. Metekhi administrative unit building.