ქ. თბილისში, შპს „სან პეტროლიუმ ჯორჯიას“ 3320 მ3 ტევადობის ნავთობპროდუქტების საცავის ექსპლუატაციის პირობების ცვლილების (42 000 ტონა წლიური ტვირთბრუნვის 60 000 ტონა წლიურ ტვირთბრუნვამდე გაზრდა) პროექტი
თბილისი, თბილისი, ქ. თბილისი, ქ. თბილისი, გლდანის რაიონი
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ წარუდგინოთ სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2022 წლის 21 ივლისის ჩათვლით.
განცხადება და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/329
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშის საჯარო განხილვა ჩატარდება 2022 წლის 15  ივლისს, 15:00 სთ-ზე, მისამართი: ქ. თბილისის გლდანის რაიონის გამგეობის შენობა.

The National Environmental Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia publishes the scoping report of the planned activities. The written comments and opinions related to the scoping report of the planned activities should be submitted to the National Environment Agency at the following address: St. Tbilisi, Marshal Gelovani Avenue N6 or sent via e-mail to the address: eia@mepa.gov.ge
The project involves changing the operating conditions of the 3320 m3 capacity oil products storage facility of "San Petroleum Georgia" LLC in Tbilisi (increasing the annual cargo turnover from 42,000 tons to 60,000 tons).
Written comments and opinions related to the scoping report of the planned activity can be submitted to the National Agency for the Environment of the LSI by July 21, 2022.
See the statement for more detailed information. On the link - https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/329
The public review of the scoping report of the planned activities will be held on July 15, 2022, at 3:00 p.m. at the St. Tbilisi Gldani district administration building.