მცხეთის მუნიციპალიტეტში, შპს „თუში ქოლექშნის“ ლოჯისტიკური საოფისე ცენტრის და სასაწყობე მეურნეობის (ურბანული განვითარების პროექტი) მშენებლობისა და ექსპლუატაციის პროექტი
მცხეთა-მთიანეთი, მცხეთა, სოფ. ჩარდახი, მცხეთის მუნიციპალიტეტი სოფ. ჩარდახი
შენიშვნები და მოსაზრებები მიიღება წერილობით 2022 წლის 12 აგვისტოს ჩათვლით.
ანგარიში და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/333
დაგეგმილი საქმიანობის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშის საჯარო განხილვა ჩატარდება 2022 წლის 29 ივლისს, 15:00 საათზე. მისამართი: მცხეთის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ჩარდახის საბავშვო ბაღის შენობა.

Construction and operation of "Tushi Collection" LLC's logistics office center and warehouse (urban development project) in Mtskheti municipality
Mtskheta-Mtianeti, Mtskheta, Village Chardakhi,
The written comments and opinions related to the EIA report of the planned activities to the National Environmental Agency of the Ministry of Environment at the address: St. Tbilisi, Marshall Gelovani Avenue N6 or email to the address: eia@mepa.gov.ge.
Statement on environmental decision-making
Comments and opinions will be received in writing including August 12, 2022
For more information, please see the report at https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/333
The public review of the environmental impact assessment report for the planned activity will be held on July 29, 2022, at 3:00 p.m. Address: Mtskheta municipality, the village of Chardakh, kindergarten building.