კასპის მუნიციპალიტეტის სოფ. მეტეხში, შპს „ჯი პი პის“ მეფრინველეობის ფერმის (296 000 სადგომით ქათმებისთვის) ექსპლუატაციის პროექტის გაუქმების შესახებ
ადმინისტრაციული წარმოების ეტაპზე გამოვლენილი ხარვეზებიდან გამომდინარე, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს  სსიპ გარემოს ეროვნული სააგენტოს მიერ, კასპის მუნიციპალიტეტის სოფ. მეტეხში, შპს „ჯი პი პის“ მეფრინველეობის ფერმის (296 000 სადგომით ქათმებისთვის) ექსპლუატაციის პროექტის გზშ-ის ანგარიშზე შეწყდა ადმინისტრაციული წარმოება. შესაბამისად, 2022 წლის 20 დეკემბერს, 13:00 საათზე, კასპის მუნიციპალიტეტში, სოფ მეტეხის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობაში გზშ-ის ანგარიშის  განხილვის მიზნით დაგეგმილი საჯარო განხილვა გაუქმდა.

About the cancellation of the exploitation project for the operation of a poultry farm (with 296,000 stalls for chickens) of "GPP" LLC in Metekhi village of Kaspi municipality
About the cancellation of the operation project of the poultry farm (with 296,000 stalls for chickens) of "GPP" LLC in the village of Metekhi, Kaspi Municipality
Tbilisi, Tbilisi, Tbilisi city, Tbilisi
Based on the flaws found during the administrative production stage, the National Environmental Agency of Georgia's Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the municipality of Kaspi village The administrative proceedings in Metekhi regarding the EIA account of the operation project of the poultry farm (including 296,000 chicken stalls) of "GPP" LLC were stopped. Accordingly, on December 20, 2022, at 13:00 in Kaspi municipality, in the building of Metekhi village administrative unit, the planned public hearing to discuss the EIA report was canceled.