საქართველოს სახელმწიფოს ენერგეტიკული პოლიტიკა და მისი დანართი - ენერგეტიკისა და კლიმატის ეროვნული ინტეგრირებული გეგმა
სსიპ გარემოს ეროვნული სააგენტო აქვეყნებს სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების სკოპინგის განცხადებასა  და საქართველოს სახელმწიფოს ენერგეტიკული პოლიტიკის და მისი დანართის - ენერგეტიკისა და კლიმატის ეროვნული ინტეგრირებული გეგმის პროექტებს
როგორც თქვენთვის ცნობილია საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მიერ 2022 წლის 14 დეკემბერს, სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების სკოპინგის დასკვნის მიღების მიზნით, წარმოდგენილ იქნა საქართველოს სახელმწიფოს ენერგეტიკული პოლიტიკა და მისი დანართი - ენერგეტიკისა და კლიმატის ეროვნული ინტეგრირებული  გეგმა, ასევე სკოპინგის განცხადება.
გაცნობებთ, რომ 2022 წლის 21 დეკემბრის №15/10023 წერილით,  საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ წარმოადგინა განახლებული დოკუმენტაცია და ითხოვა ადმინისტრაციული წარმოების შეწყვეტა, დოკუმენტებში ცვლილებების შეტანის გამო, ასევე სკოპინგის დასკვნის მიღების მიზნით, ადმინისტრაციული წარმოების დაწყება განახლებული დოკუმენტაციის საფუძველზე.
შესაბამისად, გაცნობებთ, რომ სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების სკოპინგის დასკვნის მიღების მიზნით ადმინისტრაციული წარმოება დაიწყო აღნიშნულ განცხადებაში მითითებული დოკუმენტაციის საფუძველზე.
სკოპინგის განცხადებასა და სტრატეგიულ დოკუმენტთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ წარუდგინოთ სსიპ გარემოს ეროვნული სააგენტოს მისამართზე: ქ. თბილისი, მარშალ გელოვანის გამზირი №6 ან ელ. ფოსტის მისამართზე: eia@mepa.gov.ge
განცხადება სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების სკოპინგის პროცედურის თაობაზე:
დამგეგმავი ორგანო: საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო.
სტრატეგიული დოკუმენტის განხორციელების არეალი: საქართველოს ტერიტორია.
სგშ-ის ანგარიშთან და სტრატეგიული დოკუმენტის პროექტთან დაკავშირებული დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/1209

The energy policy of the state of Georgia and its annex, the national integrated plan of energy and climate
The scoping statement for the strategic environmental assessment as well as the state of Georgia's energy policy and its annex, the national integrated plan for energy and climate, are published by the National Environmental Agency of the State of Georgia.
As you are aware, the scoping statement and the national integrated energy and climate plan were presented by the Georgian Ministry of Economy and Sustainable Development on December 14, 2022, in order to receive the scoping conclusion of the strategic environmental assessment.
We would like to inform you that the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia presented the updated documentation and requested the termination of the administrative proceedings based on the updated documentation in order to obtain a scoping conclusion, as well as the termination of the administrative proceedings due to changes in the documents, by letter No. 15/10023 dated December 21, 2022.
Accordingly, we would like to inform you that the administrative proceedings for the purpose of obtaining the scoping conclusion of the strategic environmental assessment have been started on the basis of the documentation specified in the said statement.
The comments and opinions related to the scoping statement and the strategic document should be submitted in writing, to the National Environmental Agency at the address: St. Tbilisi, Marshal Gelovani Avenue No. 6 or by e-mail To the mail address: eia@mepa.gov.ge.
Statement on the Strategic Environmental Assessment Scoping Procedure:
Energy Policy of the State of Georgia and its Annex: National Integrated Plan of Energy and Climate
Planning body: Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia
Area of implementation of the strategic document: the territory of Georgia
For detailed information related to the SEA report and the draught strategic document, see the link: https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/1209