მცხეთისა და დუშეთის მუნიციპალიტეტებში, საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის E-60 ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის ნატახტარი-რუსთავის (თბილისის შემოვლითი გზა), ნატახტარი-ჟინვალის მონაკვეთის მშენებლობისა და ექსპლუატაციის პროექტი
მცხეთა-მთიანეთი, მცხეთა, სოფ. საგურამო, სოფ. საგურამო, სოფ. ჭოპორტი, სოფ. არაგვისპირი, სოფ. ჟინვალი
შენიშვნები და მოსაზრებები მიიღება წერილობით 2023 წლის 14 თებერვლის ჩათვლით.
ანგარიში და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/1230
1. 2023 წლის 30 იანვარს, 11:00 საათზე. მისამართი: მცხეთის მუნიციპალიტეტი, სოფ. საგურამოს ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.
2. 2023 წლის 30 იანვარს, 15:00 საათზე. მისამართი: დუშეთის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ჭოპორტის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.
3. 2023 წლის 31 იანვარს, 11:00 საათზე. მისამართი: დუშეთის მუნიციპალიტეტი, სოფ. არაგვისპირის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.
4. 2023 წლის 31 იანვარს, 15:00 საათზე. მისამართი: დუშეთის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ჟინვალის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.

LEPL National Environment Agency under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia is publishing an Environmental Impact Assessment Report for the planned activity.
The written comments and notes regarding the EIA report need to be submitted to the LEPL National Environment Agency at the address: Tbilisi, Marshal Gelovani Avenue N6. email: eia@mepa.gov.ge.
Project for the construction and operation of the Natakhtari-Rustavi (Tbilisi bypass), Natakhtari-Zhinvali section of the E-60 high-speed highway of the Georgian Roads Department in the municipalities of Mtskheta and Dusheti
Comments and opinions will be received in writing by February 14, 2023.
For a report and detailed information, see the link: https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/1230
The public review of the environmental impact assessment report of the planned activity will be held at:
1. On January 30, 2023, at 11:00 a.m. Address: Mtskheta municipality, village Saguramo administrative unit building.
2. On January 30, 2023, at 15:00. Address: Dusheti municipality, village The building of the administrative unit of Choporta.
3. On January 31, 2023, at 11:00 a.m. Address: Dusheti municipality, village Aragvispir administrative unit building.
4. On January 31, 2023, at 3:00 p.m. Address: Dusheti municipality, village Building of administrative unit of Zhinvali.