მარნეულის მუნიციპალიტეტში, სოფ. იაღლუჯაში, შპს „ქართლი ჯენერეიშენის“ 110 კვ ძაბვის მიწისზედა ელექტროგადამცემი ხაზის გაყვანა და 110/35 კვ ძაბვის ქვესადგურის მოწყობა და ექსპლუატაციის პროექტი
შენიშვნები და მოსაზრებები მიიღება წერილობით 2023 წლის 26 ივლისის ჩათვლით.
ანგარიში და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/5942
დაგეგმილი საქმიანობის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშის საჯარო განხილვა ჩატარდება 2023 წლის 7 ივლისს, 13:00 საათზე. მისამართი: მარნეულის მუნიციპალიტეტის მერიის შენობა.

Laying of 110 kV overground power line and construction and operation project of 110/35 kV substation of "Kartli Generation" LTD in Yagluja village, Marneuli Municipality
Kvemo Kartli, Marneuli, City Marneuli, Marneuli Municipality
Laying of 110 kV overground power line and construction and operation project of 110/35 kV substation of "Kartli Generation" LTD  in Yagluja village, Marneuli Municipality
The notes and comments require acceptance in writing including July 26, 2023.
See the report and detailed information at the link  https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/5942
The public discussion on the environmental impact assessment report of the planned activity will be held on July 7, 2023 at 13:00. Address: Address: Marneuli Municipality City Hall building.