მესაქონლეობის ფერმის, ნავთობპროდუქტების საცავისა და სამელიორაციო სისტემის მოწყობა და ექსპლუატაცია
შპს „ფემილი ფარმი“-ს კასპის მუნიციპალიტეტის სოფ.კავთისხევში მესაქონლეობის ფერმის, ნავთობპროდუქტების საცავისა და სამელიორაციო სისტემის მოწყობა და ექსპლუატაცია
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ,  წარუდგინოთ  სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2023 წლის 8 აგვისტოს ჩათვლით მისამართზე: ქ. თბილისი, მარშალ გელოვანის გამზირი N34 ან გაუგზავნოთ ელ-ფოსტაზე: eia@mepa.gov.ge
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშის საჯარო განხილვა ჩატარდება 2023 წლის 7 აგვისტოს, 12:00 საათზე, კასპის მუნიციპალიტეტის სოფ.კავთისხევის ადმინისტრაციულ ერთეულში.

Arrangement and operation of livestock farms, storage of oil products, and reclamation systems
The Environmental Information and Education Centre (EIEC), under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, publishes the scoping report for the planned activity.
Arrangement and operation of a livestock farm, oil product storage, and reclamation system in Kavtishkhevi village of Kaspi municipality by "Family Farm" LLC
The written comments and opinions related to the scoping report for the planned activity should be submitted to the National Environmental Agency by August 8, 2023, at the address: St. Tbilisi, Marshall Gelovani Avenue N34, or by e-mail: eia@mepa.gov.ge.
The public discussion of the scoping report for the planned activity will be held on August 7, 2023, at 12:00 in the administrative unit of Kavtiskhevi village in Kaspi municipality.