საერთაშორისო მნიშვნელობის (ს-3) მცხეთა-სტეფანწმინდა-ლარსის საავტომობილო გზის - ხანდო-ფასანაურის შემოვლითი საავტომობილო გზის რეკონსტრუქცია/მშენებლობის პროექტი
მცხეთა-მთიანეთი, დუშეთი, დაბა ფასანაური, დუშეთის მუნიციპალიტეტი, დაბა ფასანაური
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ,  წარუდგინოთ  სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2023 წლის 18 აგვისტოს ჩათვლით მისამართზე: ქ. თბილისი, მარშალ გელოვანის გამზირი N34 ან გაუგზავნოთ ელ-ფოსტაზე: eia@mepa.gov.ge

The scoping report for the planned activity is being published by the EIEC under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
Internationally significant reconstruction and construction project of the Mtskheta-Stefantsminda-Larsi highway (Khando-Fasanauri bypass highway) (S-3).
You can submit written comments and opinions on the scoping report of the planned activity to the National Environmental Agency by August 18, 2023, at the following address: St. Tbilisi, Marshall Gelovani Avenue N34, or by email to eia@mepa.gov.ge.
For further information, visit the ei.gov.ge assessment portal.
• August 17, 2023, 14:00 Phasanauri Township administrative unit building
The public debate is open, and any public representative may participate as well as submit comments and opinions.