სს "საქართველოს რკინიგზის" თბილისი-მახინჯაურის მთავარი სარკინიგზო მაგისტრალის მოდერნიზაციის პროექტის ფარგლებში, მოლითი - ხაშურის სარკინიგზო უბნის (მათ შორის სოფ. ზვარეს მიმდებარედ დაგეგმილი კმ 20+760- 23+060 მონაკვეთის) პროექტში შეტანილი ცვლილებების პროექტი
იმერეთი, ხარაგაული, სოფ. ზვარე, ხარაგაულის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ზვარე
შენიშვნები და მოსაზრებები მიიღება წერილობით 2023 წლის 20 მარტის ჩათვლით.
ანგარიში და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/1394
დაგეგმილი საქმიანობის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშის საჯარო განხილვა ჩატარდება 2023 წლის 2 მარტს, 14:00 საათზე. მისამართი: ხარაგაულის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ზვარეს ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.

The National Environment Agency of the LEPL, of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, is publishing the environmental impact assessment for the planned activity.
The comments and opinions related to the EIA need to be submitted in writing to the LEPL of the National Environment Agency at the following address: Tbilisi, Marshal Gelovani Avenue N6, or sent to the email address: eia@mepa.gov.ge.
The statement on environmental decision making
Within the framework of the Tbilisi-Makhinjauri main railway modernization project of "Georgian Railways", the project of changes included in the project of the Moliti - Khashuri railway section.(including the planned km 20+760-23+060 section near the village of Zvare)
Comments and opinions need to be received in writing by March 20, 2023.
report and detailed information, see the link: https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/1394
The public review of the environmental impact assessment report of the planned activity will be held on March 2, 2023, at 14:00. Address: Kharagauli municipality, village Zvare administrative unit building.