შპს „ჯი პი პის“ კასპის მუნიციპალიტეტის სოფ. მეტეხში მეფრინველეობის ფერმის (296 000 სადგომით ქათმებისთვის) ექსპლუატაციის პროექტი
დაგეგმილი საქმიანობის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ,  წარუდგინოთ  სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2023 წლის 1 დეკემბრის ჩათვლით მისამართზე: ქ. თბილისი, დ. აღმაშენებლის გამზირი N150 ან გაუგზავნოთ ელ-ფოსტაზე: eia@mepa.gov.ge
დეტალური ინფორმაციისთვის იხილეთ გარემოსდაცვითი შეფასების პორტალი - http://ei.gov.ge/ka/info/89031497-056f-4658-9b6e-45b6ca05765b
2023 წლის 14 ნოემბერს 13:00 საათზე კასპის მუნიციპალიტეტის სოფ. მეტეხის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობაში

The Environmental Assessment Report for the Planned Activity is published by EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
the project of ''JI PI PI'' LTD of exploitation of a poultry farm (with 296,000 stalls for chickens) in Village Metekchi, Kaspi Municipality
The comments and opinions regarding the environmental impact assessment report for the planned activity require submission in writing to the LEPL of the Environmental National Agency at the address:
Tbilisi, D Agmashenebeli Avenue N150, or they need to be sent by email to eia@mepa.gov.ge by December 1, 2023, inclusive.
For information in depth, please visit the environmental assessment portal: http://ei.gov.ge/ka/info/89031497-056f-4658-9b6e-45b6ca05765b
The public hearing on the environmental impact assessment report for the planned activity will be held on November 14, 2023, at 13:00 in the village of Metekhi in Kaspi municipality.
The public hearing is open, and any public representative has the right to take part in it as well as to express opinions and thoughts.